Glavna jela

Piletina sa paprikom na podlozi od kuskusa

Piletina sa paprikom na podlozi od kuskusa je jelo koje ne može da se pripiše nijednoj kuhinji konkretno. Osmislila sam ga prošlog leta, kad mi se, zbog vrućine, baš i nije mnogo boravilo u kuhinji. Htela sam nešto brzo, ne mnogo skupo i od sastojaka koje sam tog momenta imala u kući. Ispalo je odlično, pa sam ga posle često spremala, jer je bukvalno gotovo za petnaestak minuta.

Nego, pre neki dan, stigne meni od jednog dragog prijatelja sličica na kojoj je neki soja sos koji je kupio, sa porukom: “Kako se ovo koristi?” Ispričam mu u nekoliko rečenica malo o soja sosu, i shvatim da ni ja ne znam dovoljno, iako ga koristim već dugo. Dobro, ono osnovno znam, ali ništa više od toga. Zato sam se malo bacila na istraživanje i evo šta sam naučila.

Dakle, soja sos je dodatak jelima koji je nastao u Kini pre 2.500 godina. Pravi se od soje (razumljivo), procesom fermentacije u trajanju od nekoliko meseci. Iskreno se nadam da ovaj što stiže do nas nije od GMO soje, mada po tom pitanju više nikome ne verujem, ali na neke stvari jednostavno “zažmurim”, jer budem li krenula previše da razmišljam, na kraju više ništa neću smatrati čistim, niti ću jesti bilo šta.

Slankastog je ukusa, sadrži natrijum, kao i so, ali u mnogo manjoj meri. Ima ih više i manje slanih, tako da vam preporučujem da kad kupite neki koji do sada niste koristili, prvo probate koliko je slan, da vam se ne bi desilo da presolite jelo. Meni se to, u početku, kad sam tek počela da ga koristim, desilo više puta.

Ono što kod nas stiže je uglavnom preslano, osim nekih blažih, svetlijih varijanti koje znaju da budu i slatkaste. Pretpostavljam da u tim blažim ima i malo melase. Kažu da je japanski bolji, da je mnogo manje slan a da je ukus izraženiji. Nažalost, to ne mogu da vam potvrdim pošto japanski nisam probala.

Što se hranljivih vrednosti tiče, soja sos je dobar izvor vitamina B3 i B2, a takođe i minerala kao što su gvožđe, fosfor i mangan. Novija istraživanja pokazala su čak i anti-alergena i antioksidativna svojstva. Pomažu kod upala i čak utiču na smanjenje želudačne kiseline, tako da pomažu u procesu varenja hrane.

Eto, naučih nešto novo što do sada nisam znala, a sada kada znam, trudiću se da mu češće nađem primenu, jer otkad znam za sebe imam problema sa alergijama, a već četvrt veka i sa viškom želudačne kiseline. Sjajno! Dakle, pošto sada znamo i čemu služi, i kako se koristi, da se bacimo na kuvanje.

Eh, da i ja znam čemu nešto služi i kako se koristi, hihihi. Ponavljam tu rečenicu jer ju je baš tako izgovorila moja draga seka Sunčica jednom prilikom kad je bila ljuta na mene. Elem, ja spadam u ljude koji se baš ne bave mnogo svojim mobilnim telefonom. Vrlo često ne znam ni gde mi je, a desi mi se da mi neko pošalje poruku pre podne, a ja je vidim tek uveče, kad hoću da ga isključim.

Da, ja svoj telefon isključujem svako veče oko 22-23h i uključim ga ujutru kad se setim. To verovatno mnogima deluje nenormalno, ali stvarno ne želim da me telefon opterećuje. Zato mi se često dešavaju propušteni pozivi i zastarele poruke. Ali, smatram da, ako sam nekome zaista potrebna, naći će me i bez mobilnog telefona. Ima toliko drugih načina.

E, moja seka je prošlog leta u nekom momentu hitno morala da me čuje, a ja od muzike u kući nisam čula telefon. Kad sam posle ne znam koliko vremena videla nekoliko propuštenih poziva javila sam joj se i dobila lekciju:

– Ja ću tebi da oduzmem taj telefon! Ti nemaš pojma ni čemu to služi, ni kako se koristi! Da si mi bliže, sad bih ti ga bacila kroz prozor!!!

Au! Ko bi rekao da onakva milica kakva je moja seka može tako da viče i to na mene?!

Ali ne vredi, ja jednostavno ne funkcionišem kao ostali. U jednom momentu sam, zbog potreba posla, imala četiri mobilna telefona (da, 4) i tad mi se sve i smučilo. Zato se sad ne obazirem mnogo na njega. Hehe, upravo sam bacila pogled da vidim gde je i zaključila da se puni, ali nisam sigurna otkad, hihihi.

No, dobro, eto postoji i ponešto za šta znam i čemu služi i kako se koristi, a to je soja sos. U današnjem receptu ga ima, jer volim da u njemu mariniram piletinu pošto je omekša i da joj neki poseban šmek, a kad stavim njega, ne moram da je solim.

Pa da krenemo sa kuvanjem, dok nisam skočila na neku desetu temu. Bože, što ja volim da pričam…

Potreban materijal (za 2 osobe): 2 pileća filea (ili 1 celo belo meso), 2 sveže paprike (lepše izgleda kad su crvene, ali danas ih nisam našla), 1 šoljica kuskusa (ona mala za kafu), 2-3 kašike ulja, 2-3 kašike soja sosa, so, biber, peršun, po malo mlevenog korijandera, muskatnog orašćića, čilija i kurkume (ovo su moji omiljeni začini, vi koristite one koje volite).

Prvo sam spremila kuskus. U jednu činiju sam sipala kuskus i po malo soli, bibera i peršuna, pa prvo sve to izmešala tako suvo, a onda nalila sa duplo više vode. Znači, 1 šoljica kuskusa : 2 šoljice ključale vode. Izmešala sam da sve bude lepo potopljeno, poklopila činiju tanjirom i ostavila da se “kuva” dok spremam ostalo.

Piletinu sam isekla na tračice veličine zalogaja (širine oko 1, dužine do 3cm), pa stavila u posebnu činiju. Zalila sam je soja sosom, dodala biber, korijander, muskatni oraščić, čili, kurkumu i peršun, pa sve dobro izmešala i ostavila sa strane.

Papriku  sam oprala, očistila od semena i isekla na tračice slične veličine kao što sam isekla piletinu.

Zagrejala sam ulje u dubljem tiganju (može i wok), pa ubacila prvo piletinu i brzo je prepržila sa svih strana, tek da malo pobeli. To belo se ovog puta neće videti baš mnogo jer se piletina ofarba od soja sosa i kurkume, ali znate na šta mislim.

Onda sam dodala papriku, pa malo smanjila vatru i pržila sve zajedno uz povremeno mešanje još oko 7-8 minuta, dok piletina nije bila gotova. Probala sam da vidim fali li nešto od začina, a onda krenula da slažem na tanjir.

Kuskus se dotle već lepo natopio i “skuvao”, tako da sam ga samo malo rastresla viljuškom, pa na plitkim tanjirima napravila podlogu za piletinu.

Preko kuskusa sam poslagala piletinu sa paprikom, pa poslužila toplo, sa salatom. Ovog puta, bila je to bakina od krastavaca.

I to je to.

Prijatno! 🙂

 

#piletina #paprika #kuskus #piletinasapaprikom #crvenkapinakujna

Please follow and like us:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *