Baba ganuš je bliskoistočno jelo koje se najčešće služi kao predjelo ili meze. Potiče iz Libana, mada se može naći na trpezama svih arapskih zemalja, kako bliskoistočnih tako i severnoafričkih. U pitanju je namaz od patlidžana koji se može služiti namazan na neko pecivo ili hleb, a može i kao sos za umakanje. Kako god da ga poslužite, odličan je i izuzetno zdrav.
Kažu da libanska kuhinja u sebi objedinjuje sve čari koje Bliski istok može da ponudi, da su jela lagana i da je jedna od najzdravijih kuhinja na svetu. Malo znam o njoj, ali ono što znam je zaista tako. Pomalo podseća na humus, ali je ipak dosta pikantnijeg ukusa. U prevodu sa sa arapskog Baba ganuš znači nešto kao „razmaženi tata“, pa se pretpostavlja da se ovo jelo prvo spremalo u kraljevskim haremima.
U suštini, kao i mnoga arapska jela sprema se vrlo jednostavno, ali je ukus, uz obilje začina i zrnevlja, zaista odličan. Volela bih da sa njim mogu da vam predstavim i pita hleb, koji se obično služi uz ovakve namaze, ali zaista nisam stigla, to ćemo neki drugi put. Jer, arapska kuhinja je u principu takva da se ovakva jela za umakanje nalaze na sredini stola i da svi umaču pita hleb ili slična peciva u tu istu činiju.
Nisam imala vremena, pa sam kupila malo tortilja čipsa, malo nekih pločica sa semenjem i poslužilo je sasvim fino. To je već manje bitan detalj, jer prava zvezda je divni Baba ganuš, za koji sam recept pozajmila od Lepog Brke pa ga, kao i uvek, malo izmenila…
Potreban materijal (za 4-5 osoba): 2 patlidžana srednje veličine, 2 kašike taana (nisam ga imala pa sam ga zamenila sa dve kašike mlevenog susama), sok od pola limuna, 1 mali grčki jogurt, 10 zelenih maslina, 1 čen belog luka, 5 kašika pečenog susama, 1-2 kašike maslinovog ulja, so, biber, malo peršunovog lista.
Patlidžane sam oprala, malo izbockala nožem, pa tako cele stavila u pleh obložen papirom za pečenje i pekla u rerni oko 45 minuta na oko 180 C, uz povremeno okretanje, da bi se ispekli sa svih strana. Treba ih izbockati, jer ako to ne uradite, može da se desi da prilično glasno puknu, pa vas uplaše (ovo govorim iz iskustva). 🙂
Kad su se ispekli, ostavila sam ih da se prohlade, a onda oljuštila i meso iseckala sitno, pa stavila u blender.
Kao što rekoh, nisam imala taan, pa sam ga zamenila sa dve kašike susama koji sam samlela u mlinu za kafu, pa i njega dodala u blender.
Onih 5 kašika susama sam kratko pecnula na suvom tiganju, tek da zamiriše i dobije malo boje, pa i njega ubacila u blender.
Dodala sam i masline (očišćene od koštica), 1 čen belog luka, limunov sok i grčki jogurt, pa uključila da se sve lepo samelje. Začinila sam sa malo soli, bibera i peršuna, dodala i maslinovo ulje, pa još jednom uključila da se sve promeša.
Probala sam, pa doterala ukus i sipala u plitku činiju, pa poslužila sa tortilja čipsom i krekerima. I bilo je više nego dobro, jedan od najboljih namaza sa mog repertoara. Probajte. 😉
Prijatno! 🙂
#babaganuš #bābāghannūj #namazodpatlidžana #humus #patdlidžan