Već godinama unazad, na pijačnim tezgama koje prodaju rezance za supu i kore za pitu, s vremena na vreme spazim i mlince, ali nikad mi nije palo na pamet da ih kupim. Onda sam, pre izvesnog vremena, kod koleginice po pisaniju i varjači Mire, koja ima divan blog Mirini zalogajčići, videla zanimljiv recept za lazanje sa njima. Od tad mi se motaju po glavi, al’ nikako da probam da ih napravim.
Mlinci su, inače, komadi tankog i zapečenog testa koji liče na meksičke tortilje, a seku se kao korice za lazanje, tako da su nešto između. U suštini, od svih tih testa je moguće napraviti lazanje. Ne znam da li se sećate, ali pravila sam već nešto slično sa tortiljama, meksički čilakiles.
Smatra se da mlinci potiču iz Slavonije, ali se spremaju i u Sloveniji, kao i kod nas u Vojvodini. Vrlo su jednostavni za pripremu, čak i ako se odlučite da ih sami umesite, a da bi se upotrebili u nekom jelu kao što su lazanje, dovoljno ih je preliti vrelom vodom i ostaviti da u njoj odstoje oko tri minuta. Posle toga biće mekani i moći ćete da radite s njima šta vam je volja.
Skoro smo sa familijom bili na ručku na nekom splavu na Dunavu i jeli mlince sa ćuretinom koji su bili odlični. Moj dragi ih je tamanio s takvim apetitom, kakav odavno nisam videla. Kaže, uželeo ih se. Jeo ih je često kao student, jer ih je odlično pravila mama nekog njegovog druga, ali od tada nije. I tako su razlozi da se pozabavim mlincima počeli da se gomilaju…
A pre neki dan uđem u prodavnicu u kraju i na polici pored hleba spazim i mlince, u plastičnoj kutiji, pakovanje od 300 gr. Odlično, eto prilike da probam da napravim nešto sa njima. Kupim ih odmah, i dam se u potragu za receptima.
Međutim, tražeći, vidim da su sve varijacije na temu meso+mlinci+sos, i to mahom ćuretina ili piletina. One Mirine lazanje su sa somovinom, što je prijatna promena u odnosu na ostale, ali ja bih nešto sa pečurkama. Tražila sam i tražila ali nisam našla ništa slično, pa sam rešila da smislim nešto sama. I jesam.
Evo recepta:

Potreban materijal (za 4 osobe): 300 gr mlinaca, 1 velika glavica crnog luka, 2 čena belog luka, 50 gr suvih pečuraka (koristila sam crne trube, ako ne možete da nađete, može i oko 200-300 gr svežih po izboru), 1 crvena paprika (sveža ili pečena), 3-4 kašike maslinovog ulja, so, biber, peršunov list; za preliv: 250 gr mladog sira, 1 kisela pavlaka i 30-tak grama rendanog parmezana.
Kao što rekoh, koristila sam suve pečurke, tako da sam prvo njih stavila u činiju i prelila vrelom vodom, pa ostavila 10-tak minuta da se natope i omekšaju. Ako nemate, mogu i neke druge, sveže, koje ćete u tom slučaju samo očistiti i iseckati.
Dok su se pečurke natapale, očistila sam i sitno iseckala crni, beli luk i crvenu papriku. Onda sam ocedila pečurke, pa i njih isekla na tanke rezance.
U tiganj sam sipala 3 kašike ulja, stavila na ringlu da se zagreje, pa dodala obe vrste luka i papriku i propržila kratko, a onda ubacila i pečurke, posolila, pobiberila i dodala malo peršuna, pa smanjila temperaturu i dinstala još 10-tak minuta. Zatim sam sklonila fil od pečuraka na stranu, da se malo prohladi.
Pripremila sam veliku vatrostalnu činiju koju koristim za lazanje, podmazala je sa malo ulja i stavila da mi bude pri ruci.
Mlince sam stavila u drugu činiju, pa prelila vrelom vodom i ostavila da odstoje oko 3 minuta, a onda ih ocedila, pa sve poređala na radnu površinu.
Ostalo mi je još da napravim preliv. Mladi sir sam stavila u posebnu činiju, izgnječila ga, pa mu dodala pavlaku i sve dobro izmešala. E sad, možemo da počnemo sa ređanjem.
Uključila sam rernu da se zagreje na 200 C, pa se dala na posao.
Na dno vatrostalne posude poređala sam prvo red mlinaca, tako da lepo pokriju dno činije. Preko njih sam prvo rasporedila pola fila od pečuraka, pa i njega prekrila drugim redom mlinaca. Zatim sam stavila pola smese od mladog sira, pa još jednom ponovila postupak, mlinci, povrće, mlinci, sir i tako potrošila sav materijal.
Posula sam lazanje rendanim parmezanom, pa ih stavila u zagrejanu rernu da se peku oko 40 minuta, što je bilo dovoljno da sve fino omekša i da se odozgo lepo zapeku.
Pečene lazanje sam ostavila 15-tak minuta da se prohlade, a onda isekla na veliku četvrtastu parčad i poslužila ih sa svežom salatom. Bile su više nego ukusne, a opet, nisu teške, kakve lazanje ponekad mogu da budu. Korice su lakše, fil je od povrća, nema klasičnog sosa, pa su fine, mekane i osvežavajuće.

Probajte i prijatno vam bilo 🙂
#lazanje #pečurke #mlinci #crnetrube #crvenkapinakujna
Draga Jelena, hvala na lepim recima i podrsci, bas mi mnogo znaci a i prija. I drago mi je da ste isprobali mlince na ovaj nacin, zasita menjaju korice za lazanje, cak su mi i lepse. Vasa ideja je za svaku pohvalu, jelo izgleda lepo a verujem da je ukusno. Pozdrav 🙂
Hvala Vama draga moja Miro. Da, i meni se dopalo, baš zbog toga što su korice za lazanje ponekad teške i tvrde. Mlinci se prosto tope u ustima. Hvala Vam što ste me podstakli na razmišljanje o njima ❤