Volim cveklu i sve u vezi sa njom tako da, čim počne jesen, počinjem da se prebacujem sa paradajza, paprike i tikvica, na bundevu, cveklu, celer… Ali, cvekla ima sasvim posebno mesto u mom srcu, jer je ne samo povrće, već i lek. Zato sam uvek u potrazi za novim načinima da je upotrebim, iako sam sa njom, do sada, spremala sve! Od sokova i salata, preko čorbica i variva, do kolača. Ali, male palačinke sa cveklom nisam, bar ne do sada.
Mogu da vam kažem da smo se prijatno iznenadili. Za nas troje, spremila sam meru za četvoro, na šta je moja mama pitala: „A ko će sve to da pojede, pogledaj kolika je gomila“. Međutim, kako sam ih iznela na sto, zavladala je ona blažena tišina, a one vrlo brzo nestale!
Ono jeste, mi svi volimo cveklu u svim oblicima, ali smo ove palačinke smazali za svega nekoliko minuta. Ipak, nisu za one koji ne vole cveklu, jer je njen ukus ipak dominantan, tako da je nemoguće sakriti je, ali, kao što rekoh, mi takvih problema nemamo.
Što se tiče zdravstvenih prednosti cvekle tiče, ne bih ponovo da vas gnjavim, jer sam već sve rekla. Nema zdravijeg povrća, jer je u stanju da popravi mnogo toga u našem telu. Odlična je kako za jačanje imuniteta i krvne slike, tako i za neutralizaciju štetnog uticaja hemioterapije, za one koji se leče od najtežih bolesti.
Lično, izuzetno volim njen njen ukus, mada sam više puta čula da se neki osećaju kao da jedu „zemlju iz saksije“. Meni to ne smeta, a zbog svih zdravstvenih benefita, volim još više, i mogu da je jedem sirovu, kuvanu, pečenu, i u bilo čemu. Poslednjih godinu-dve je veoma retko kuvam ili pečem od početka, pošto može da se kupi odlična kuvana i vakumirana, što znatno skraćuje proces, a i štedi struju. Toplo je preporučujem i vama, jer joj zaista, ništa ne fali.
Zato hajde da sada pređemo na spremanje ovih divnih palačinki, koje sam ukombinovala sa zanimljivim prelivom od kisele pavlake, tahinija i meda. Evo recepta…
Potreban materijal (za 4 osobe): 3 male cvekle, 1 čaša vode, 3 jaja, 200 gr brašna (koristila sam 100 gr speltinog + 100 gr pšeničnog = oba integralna), 1 kesica praška za pecivo, 1 kašičica šećera, ½ kašičice soli, 20 gr putera za prženje; za preliv: 1 mala kisela pavlaka, 3 kašike tahinija (susamove paste), malo meda.
Pošto sam koristila već kuvanu cveklu, samo sam je oprala, isekla na četvrtine, pa ubacila u kuhinjsku seckalicu. Dodala sam vodu, pa ukuljučila da se sve samelje i napravi nešto nalik na malo ređi pire.
Razbila sam jaja i stavila ih u činiju za mućenje, a onda umutila žicom. Dodala sam obe vrste brašna, prašak za pecivo, so i šećer, pa još malo mutila, da dobijem homogenu masu.
U gotovo testo, dodala sam onaj pire od cvekle, pa sve dobro izmešala, da dobijem malo gušće testo.
Stavila sam tiganj sa nelepivom površinom da se zagreje, podmazala ga sa malo putera, a onda supenom kašikom stavljala testo na po tri gomilice, i pekla palačinke. Otprilike, jedna prepuna supena kašika je dovoljna za jednu malu palačinku, mada mogu da budu i veće, ako tako više volite.
Pržila sam palačinke srednjoj temperaturi (da ne bi gorele) otprilike po 2-3 minuta sa jedne strane, pa još 1-2 minuta sa druge, a onda slagala na tanjir za služenje. Ponavaljala sam postupak dok nisam potrošila testo, povremeno premazujući tiganj pripremljenim puterom.
Zatim sam pripremila preliv. U manju činiju, sipala sam kiselu pavlaku i tahini, pa sve dobro umutila, a u drugu činijicu sipala sam med. I to je bilo sve. Poređala sam sve na sto, da se svi služe sami.
Bile su više nego dobre, a videćete to i sami, ukoliko rešite da ih probate. Mi smo se zaista oduševili, a nadam se da ćete i vi.
Probajte, uživajte i neka vam je na zdravlje.
Voli vas vaša Crvenkapica