Glavna jela

Pastirska pita (Shepherd’s pie)

Pastirska pita (Shepherd’s pie) je klasično englesko jelo koje, ako uporedimo sa našim pitama, samo uslovno može tako da se nazove jer nikakvih korica od testa nema. Što moj dragi reče kad je prvi put probao, malo podseća na grčku musaku, jer su sastojci slični i isto se tako peče u rerni, ali je ovo jelo ipak malo bogatije.

Nastala je negde u XVIII veku, a sprema se, sa nekim malim razlikama u celoj Britaniji i Irskoj. Na sličan način pravi se i pita sa ribom, ali i one druge su na neki način slične, jer mnoge nemaju dno, tako da čak i ako imaju testo, imaju ga samo odozgo.

To je ono što je nama neobično, jer su naše pite potpuno drukčije, ali ima još zanimljivih stvari vezanih za britansku kuhinju. Recimo reč “puding”, može da označava svašta, ali ne onaj puding na koji smo mi navikli. Puding je kod njih uglavnom nešto od testa (jorkširski puding na primer, kao i mnogi kolači), ali imaju i neke kobasice nalik na ono što u se kod nas pravi mahom u Vojvodini, a zovu se krvavice. E kod njih se krvavice zovu “crni puding” (black pudding).

Jeste neobično, ali nisu jedini. I Španci pudingom zovu razna testa, a onaj klasičan puding kakav mi spremamo, oni zovu “flan”.

Svi mi, kao što sam to već više puta ponovila, spremamo slična jela, sa malim razlikama, ali se svi busamo da su naša najbolja. Pa dobro, nije to ni tako loše. Da smo mi Srbi malo razmišljali o tome, ne bi danas ajvar bio slovenački brend a šljivovica češki. Ali takvi smo, uvek nas stigne zakasnela pamet, pa se posle kajemo.

Elem, ova pastirska pita je englesko seljačko jelo, koje je nastalo u vreme kad je krompir počeo više da se gaji i postao deo svakodnevne ishrane. Pravi se od krompira i bilo kakvog mesa, a dodaje se i ostalo povrće, šta u kom momentu imate. Moja današnja pita je bogata povrćem i odličnog je ukusa. Jedino što nisam imala, u odnosu na original je Vusteršir sos, tako da sam spremila bez njega. Vi ga, ako imate, dodajte u fil od mesa po ukusu, koliko mislite da treba (možda jednu kašiku).

Pa, da pređemo na spremanje…

Potreban materijal (za 2-4 osobe, u zavisnosti od toga koliko su gladne): 3-4 bela krompira srednje veličine, oko 20 gr putera, 1 dl mleka, 2-3 kašike ulja, 250 gr mlevenog mesa (ja sam koristila junetinu), 1 glavica crnog luka, 2-3 čena belog luka, 1 šargarepa, 1 paškanat, oko 100 gr smrznutog graška, so, biber, malo muskata, karija i čilija, peršunov list, 1-2 kašike nekog rendanog sira (ja sam koristila parmezan).

Prvo sam oljuštila krompir, isekla ga na četvrtine, stavila u šerpu, nalila vodom i stavila da se skuva, a za to vreme počela da spremam fil.

Šargarepu i paškanat sam oljuštila pa iseckala na kockice. Crni i beli luk takođe očistila pa sitno isekla. Grašak odvojila u jednu šolju, pa sve poređala da mi bude na dohvat ruke.

U dublji tiganj sam sipala ulje, pa stavila da se zagreje, a onda dodala meso, dolila 1-2 kašike vode, pa ga propržila, da se onako razdvoji na mrvice. Kad se meso propržilo, dodala sam prvo crni luk, pa još malo pržila, pa beli luk, pa i njega još malo pržila, a onda zajedno šargarepu, paškanat i grašak, pa nastavila da pržim još malo, uz dolivanje po malo vode, kad usahne.

Dodala sam začine, so, biber, na vrh noža muskata, karija i čilija, pa isključila ringlu i sklonila sa strane, dok od krompira spremim pire.

Ocedila sam krompir, pa ga umutila mikserom, da mu razbijem strukturu. Onda sam posolila, pa dodala puter i mleko, a onda još malo umutila, da bude fin i buav (što bi rekao Voki Kostić).

Uključila sam rernu da se zagreje na 180 C, pa pripremila vatrostalnu činiju za pečenje.

Na dno činije sam sipala prvo fil od mesa i povrća, a preko, polako kašikom rasporedila pire na gomilice, pa onda pokvasila kašiku i lepo ga zagladila da izgleda kao korica. Čačkalicom sam ga malo išarala, a onda prstima posula sa malo rendanog parmezana i peršuna.

Kad se rerna zagrejala, stavila sam pitu da se peče oko 40-tak minuta dok nije lepo porumenela, a onda je izvadila i pustila da se malo prohladi, pa je sekla na veće kocke i poslužila sa salatom od krastavca i pavlake.

Ovo jelo se lako pravi a lepo izgleda i zaista je ukusno, tako da je dobar izbor čak i za izbirljivije goste. Probajte. 😉

Prijatno! 🙂

 

#engleskapita #pastirskapita #shepherdspie #crvenkapinakujna

Please follow and like us:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *