Piletinu sa medom, limunom i đumbirom smislila sam pre nekoliko godina, jer sam u to vreme bila luda za đumbirom. Doduše, volim ga i sad, i trpam ga kako u slana jela, tako i u kolače, limunadu i čaj.
Najčešće koristim sirovi, ali uvek u kući imam i onaj u prahu, koji je dobar za dodavanje u sosove, gulaše, karije ali i kolače. Taj praškasti gostuje u mojoj kuhinji već više od 20 godina. Sećam se kad sam ga prvi put kupila i stavila teglicu na policu za začine, mom tati je bio zanimljiv naziv, tako da je sve te moje začine za koje ranije nije čuo, počeo zbirno da zove „đumbiri„.
Od pre možda 10-tak godina đumbir se kod nas na pijaci redovno može naći i sirov, što me veoma raduje, tako da ga skoro uvek imam u kući, makar za jutarnji čaj. Neki ga i gaje u saksiji, ja sam probala i nisam uspela da ga zapatim. Ali probaću ponovo.
Inače, ova biljka ima brojna lekovita svojstva. Smanjuje nadimanje i gasove, smanjuje mučninu, ublažava bol pa pomaže u lečenju artritisa, smanjuje upale u organizmu, jedan je od prirodnih zaštitnika od raka, usporava zgrušavanje krvi, smanjuje šećer u krvi…
U današnje vreme, ovo je jedna od namirnica koje s pravom zovu superhranom, ali ipak, treba biti obazriv i ne treba preterivati, jer može da izazove upalu usta, a i nije pogodan za trudnice. Za nas ostale, koji ga koristimo umereno je fantastičan!
Ali đumbir kod nas tek u poslednjih nekoliko godina počinje malo više da se koristi i da ulazi na mala vrata. Mnogi su skeptični (kakvi su Srbi vrlo često), jer to nije nešto što su gajili naši preci. Malo mi je to preterano, zar ne treba da uvodimo i nove stvari koje mogu da budu dobre za nas? Zar treba zauvek da jedemo samo ono što su jeli naši stari? Ne bih baš rekla da je tako.
Na tu temu, pre nekoliko dana sam na Fejsbuku videla sličicu sa tekstom sledeće sadržine: „Želja mi je da gostujem u emisiji Džejmija Olivera, da namažem masti na ‘leba, pospem soli i aleve paprike, i kažem mu je*’o te đumbir„. Hm!
Iskreno, nemam ništa protiv ‘leba, masti i aleve paprike, mislim da je zdravo i odlično, mada lično ne volim i nisam nostalgična za tim jer me ni kao dete nisu hranili mašću. Hranili su me margarinom, što im danas zameram, ali i opraštam jer nisu znali koliko je nezdrav, mislili su da mi čine dobro. Bogu hvala, kad sam počela da mislim svojom glavom, prestala sam u sebe da trpam nezdrave masti.
Ali, da se taj ko je smislio ovaj tekst stvarno pojavi kod Džejmija u emisiji i uradi to što je napisao, od Džejmija bi mogao da očekuje samo: „Daj i meni malo“, jer on zna da ceni prave stvari, tako da mu je fazon, što se mene tiče, propao.
Nema ništa loše u đumbiru, uvedite ga u ishranu ako niste i uživajte u njegovim dobrobitima. Ja uvek kažem, pogledajte istočne narode, oni te neke namirnice koje kod nas tek stižu koriste hiljadama godina, pa je procenat malignih bolesti kod njih mnogo manji. Znači da ipak nešto rade dobro.
Poražavajuća je istina da su kod nas i ljudi i životinje počeli da umiru k’o muve od najgorih boleština. U redu, hrana ne može UVEK da pomogne, ali može u mnogome da smanji rizike od nastajanja nekih bolesti. Jedite svesno i zdravo, koliko god možete. Organizam će vam reći hvala.
Dobro, đumbir sam nahvalila sasvim dovoljno, o medu i limunu već i sami sve znate, tako da neću da smaram. Jeste, ni med ni limun ne vole zagrevanje, tako da na njihovu hranljivu vrednost u ovom jelu ne možemo da računamo, ali daju taaako dobar ukus.
Inače, ovaj recept je potpuno moj. Osmislila sam ga onako usput, eksperimentišući sa ukusima, a s obzirom da nam se dopalo, pravila sam ga još mnogo puta.
Potreban materijal (za 2 osobe): 2 pileća filea (ili 1 celo belo meso), parče đumbira od oko 5 cm, 2-3 kašike ulja, 2-3 kašike meda, 1 limun, so, biber, ruzmarin i peršun.
Prvo sam uključila rernu da se zagreje na 180 C.
U staklenu činiju koju koristim za pečenje prvo sam sipala ulje. Onda sam ubacila piletinu i sa svih strana je uvaljala u ulje da se lepo obloži, da bi začini mogli da se zalepe, pa je posula solju, biberom i ruzmarinom.
Đumbir sam isekla na tračice, pa ga poslagala oko piletine. Kašikom sam iz tegle zahvatila med, pa poprskala piletinu, da se napravi glazura.
Isekla sam limun na tanke kolutove, pa ga poslagala po piletini, a onda i njega i đumbir prelila sa još malo meda. To izgleda ovako:
Ovako pripremljenu piletinu sam stavila u rernu zagrejanu na 180C i pekla oko 20 minuta, a onda sa nje skinula limun (samo ga svalila sa mesa u činiju), pa nastavila da pečem još oko 20 minuta, da meso dobije boju.
Pečeno meso sam izvadila iz rerne, pokrila alufolijom i ostavila malo da odstoji (oko 10 minuta), a onda poslužila sa divnom salatom Panzanella o kojoj sam već pisala, i posula sve sa još malo peršuna.
Inače, mi sve ovo toliko volimo da pojedemo i karamelizovani đumbir i limun. Zaista su predivnog ukusa.
Prijatno! 🙂
#piletina #pečenapiletina #piletinasamedom #đumbir #crvenkapinakujna