Već nedelju dana pripremam ovu pričicu, jer mi je bilo glupo da o svakom piću pišem poseban post. Svaki dan ponešto smućkam i slikam i eto, nakupilo se. A vreme letnje, malo prerano ove godine, pa me je to i podsetilo da treba da napišem nešto o osvežavajućim letnjim pićima koja svakodnevno pravim.
Verovatno ste se zapitali zašto 6+1?
Zato što sam rešila da vam predstavim recepte za šest letnjih pića za rashlađivanje i uživanje, i jedno koje nije tako lepo, ali je nešto što se pije zbog zdravlja i što vam takođe toplo preporučujem jer se i sama, otkad ga pijem, mnogo bolje osećam.
U principu, ovo nije nikakva mudrost, niti su sastojci skupi. Većinu njih skoro uvek imamo u kući, ali jednostavno nemamo naviku da sami spremamo ovakve napitke, pa i ne razmišljamo o tome. Lakše je otići u prodavnicu i kupiti nešto, ali u tim kupovnim pićima ima mnogo šećera i kojekakvih dodataka o kojima ne bih da počinjem, imam mnogo posla danas.
Prednost ovakvih pića je u tome što su zdrava, rashlađuju, hidriraju nas i tačno znate čega u njima ima. Pa, da krenemo…
-
Jutarnji napitak od banane i kefira
Ovo je ono što najčešće zovu smuti. Može da se pravi od svih vrsta voća, a ako nemate kefir, upotrebite jogurt ili mleko, bilo obično, bilo biljno. U zavisnosti od afiniteta i načina ishrane. Kefir je moja preporuka jer mi je zaista promenio život.
A pravim ga tako što u blender po osobi stavim jednu oljuštenu bananu, 1.5 dl kefira, 1 dl vode i jedan prstohvat cimeta. Sve dobro umutim, da se banana lepo samelje i pomeša sa kefirom, sipam u čašu, stavim slamku i uživam.
Naravno, probajte, pa ako vam nije dovoljno slatko, dodajte malo meda ili nekog drugog zaslađivača, ali ako su banane zrelije, za tim sigurno neće biti potrebe.
Ovo piće osvežava, banana daje energiju, o blagodetima kefira sam već sve rekla, a cimet podsticajno deluje na rad mozga, što nam je ujutru takođe potrebno. Sve u svemu, ovo je jedna energetska bombica koja meni pomaže da se rasanim i krenem u „nove radne pobede“.
-
Slani lassi
A posle slatkog, evo i jednog sličnog slanog napitka. Lassi je indijski napitak koji se pravi sa mnogo različitih dodataka. To je indijski odgovor na zapadnjačke frape-smuti varijante.
U stvari, obratno, svi ti ostali su i nastali kao odgovor na lassi, jer je lassi nešto što ajurveda preporučuje, a što se prvi put pominje još u drevnim, vedskim spisima. Odlično je za rashlađivanje organizma, a s obzirom na dodatke svih tih divnih začina, voća i povrća i osnovu od jogurta, izuzetno je zdravo piće. Može se piti preko celog dana, uz obrok, između kao neka vrsta užine, ili kao mali obrok kad zbog vrućine nemate apetita. Rashladiće vas, a telu dati neke preko potrebne sastojke.
Naravno, ja i njega pravim sa kefirom, pošto sam na jogurt intolerantna. Vi, ako nemate kefir ni problema sa probavom jogurta, koristite njega, jer ćete tako dobiti i originalni ukus. Količine su za jednu osobu.
Pravim ga tako što u mlin za kafu stavim po prstohvat semena korijandera, prstohvat semena kima, prstohvat mlevenog đumbira, prstohvat morske ili himalajske soli i malo sušene nane, pa sve to dobro sameljem. Onda u blender sipam 1 dl kefira i 2 dl vode, dodam mlevene začine, pa uključim i sve dobro umutim, sipam u čaše, dodam slamku i pijuckam polako.
Ajurveda inače preporučuje da se ništa ne pije brzo, jer organizam ne može da iskoristi ako odjednom sručite u sebe veću količinu vode ili bilo čega drugog. Da biste po letnjim vrućinama pravilno hidrirali organizam, pijte polako, gutljaj po gutljaj.
-
Hladan čaj od hibiskusa
Volim hibiskus i nikad ga ne kupujem u filter vrećicama. Ima jedna baka koja na Bajlonijevoj pijaci prodaje lekovito bilje i razne preparate, kremice, ulja i druge stvari. Jednom sam se malo zapričala sa njom pa mi je rekla: „Nikad ne kupuj te čajeve u kesicama. To što oni strpaju u te kesice, sine, to su otpaci. Umesto da bace, oni naprave te kesice i prodaju lakovernima.“
E, tako kaže baka i ja joj verujem. Zato gledam da sve što mogu kupujem rinfuzno, na meru. Em je jeftinije, em mnogo boljeg kvaliteta. A njega inače koriste kao osnovu za sve one tzv. voćne čajeve. To su ti otpaci hibiskusa, što kaže baka, sa veštačkim aromama po izboru. Neka, hvala, meni to ne treba, a ne preporučujem ni vama.
Kad kuvam čajeve koje imam nameru da pijem hladne, skuvam prvo 1/2 litre malo jačeg čaja, sipam u bokal, dodam vodu i ostale dodatke da ga razblažim, pa dobro ohladim. Tako da je ovo količina za jedan bokal od 1.5 l, za pijuckanje i rashlađivanje tokom celog dana.
Znači, u manju šerpu stavim jednu veliku kašiku hibiskusa, prelijem ključalom vodom, poklopim i ostavim da odstoji nekih 10-15 minuta. Onda procedim, sipam u bokal, dodam sok od 1 celog limuna i 1 litar vode. Poklopim bokal pa ga stavim u frižider da se dobro ohladi, i kad poželim da poslužim, sipam u čaše, dodam led i limun za dekoraciju i poslužim. Meni se sviđa ovako jer ja i inače sve pijem bez šećera, ali vi, ako želite, možete da dodate med ili neki drugi zaslađivač. Birajte samo neke zdravije varijante, molim vas.
Inače, meni je hibiskus jedan od čajeva za uživanje, ali on ima i mnogo lekovitih svojstava. Podiže imunitet, deluje opuštajuće na ceo organizam i sadrži mnogo vitamina C, neke minerale, flavonoide, eterična ulja…
Pijem ga zimi topao, a leti hladan i izuzetno mi prija.
-
Voda sa krastavcem i limunom
Pre nekoliko godina svet je poludeo za tzv. Sassi vodom, koja topi kilograme. Ne kažem da i meni nije upravo zbog toga naslov upao u oči, ali mislim da ne postoji neko čarobno sredstvo koje će da istopi ono što ste nagomilali ako se sami ne pobrinete da učinite nešto, pa tako ni ova voda to ne može da uradi. Da pomaže, to sigurno, jer vas lepo hidrira i tera organizam da iz sebe izbaci onu suvišnu vodu, pošto veći deo našeg organizma zapravo i jeste voda. Ali to svi znaju, pa neću da smaram.
Isprobala sam mnogo ovih kombinacija voća, povrća i bilja, što i vama preporučujem, da biste pronašli kombinaciju koja vam je najukusnija i koja vam najviše odgovara. Ovo je moja omiljena.
Kad imam svežu nanu, stavim i nju. Može da se doda i peršun, jer takođe utiče na izbacivanje suvišne vode, ali i obara krvni pritisak, tako da, ako imate problema sa niskim pritiskom, nemojte da preterujete.
Pre neki dan sam u gradu srela grupu turista u šetnji. Jedan od njih je nosio onaj veliki balon od 5 litara jedne od naših poznatih flaširanih voda, u kome je bilo raznog bobičastog voća. To je isto tako sjajna kombinacija, mada naravno, sadrži šećere iz voća. Ali eto ideje, ko hoće, on i na putu pije ono što je zdravo, na šta je navikao, a ne gazirane napitke u kojima ničeg korisnog nema.
Pre nekoliko godina je jedan od mojih prijatelja upoznao čoveka koji radi u Koka-koli, koji mu je rekao da jedna flaša od 2 l sadrži 17 supenih kašika šećera!!! Zgranula sam se. Eto, iz prve ruke, pa seledeći put kad se uhvatite za jednu od tih flaša u prodavnici, razmislite još jednom da li vam to treba?!
Voda je voda, malo izmenjene boje jer su limun i krastavac stajali u njoj nekih 10-tak sati, ali verujte da je izuzetno ukusna.
Koristim onaj isti bokal od 1,5 l.
1 krastavac dobro operem, 1 limun očistim zeolitom (ili sodom bikarbonom, potopim u rastvor sa vodom i ostavim da odstoji bar pola sata), pa i jedno i drugo isečem na tanke kolutove i stavim u bokal. Nalijem do vrha filtriranom vodom (imam i bokal za filtriranje koji svima preporučujem), poklopim i stavim u frižider. Obično to radim uveče, pa imam za sutradan, da još od ujutru mogu da uživam. Divnog je ukusa i koliko god da napravim, nikad nam nije dosta.
I još nešto, ovaj krastavac i limun mogu da se upotrebe dva puta. Znači, kad popijemo jednu turu, ja samo dolijem vodu i stavim u frižider, tako da imamo za još jednom. Greh je baciti to divno voće i povrće pre nego što iz njega izvučemo sve što je moguće.
-
Hladan zeleni čaj
Ovo je isto ono kao sa čajem od hibiskusa, ali ovog puta sa zelenim. Zeleni čaj je fantastična biljka koja je u Kini poznata već više od 5.000 godina. Poznat je po mnogim lekovitim svojstvima. Usporava razvoj ateroskleroze pa tako povoljno utiče na zdravlje krvnih sudova, ali i ubrzava metabolizam, pa je sastavni deo svake dijete za mršavljenje jer sagoreva masti. Pored ovih, pripisuje mu se čak i antikancerogeno dejstvo.
Ranije sam ga pila svakodnevno, započinjala dan šoljom zelenog čaja, sad ga kombinujem, pa nekad pijem njega, nekad čaj od crvenog afričkog grma koji povoljno utiče na imunitet i alergije.
Ali po vrućinama izuzetno prija upravo ovakav, rashlađen.
Znači, ista priča kao sa hibiskusom. U šerpu sipam 1 supenu kašiku rinfuznog zelenog čaja, prelijem sa 1/2 litre ključale vode, poklopim i ostavim da odstoji jedno 10-tak minuta. Onda procedim, sipam u bokal, dodam sok od 1 celog limuna i litar vode, poklopim bokal, stavim u frižider, i kad se ohladi, sipam u čašu, dodam led i uživam.
Koliko se sećam, u knjizi „Alhemičar“, Paula Koelja, glavni junak jedno vreme prodaje čaj koji služi u kristalnim čašama. U to ime, i moj zeleni je u jednoj takvoj.
-
Popodnevni energetski napitak
Ovo je napitak koji me i najumorniju osveži i kad ga popijem, osećam se kao da sam ponovo progledala. Nije ništa specijalno, ali mene zaista „diže“.
U čašu sipam sok od paradajza, a u njega dodam nekoliko kapi limuna, malo bibera, sušenog bosiljka i po prstohvat kurkume i čilija. Sve to izmešam, popijem i „progledam“.
Mislim da se koktel „Virgin Mary“ pravi slično. „Bloody Mary“ je sa votkom, a „Virgin Mary“ je bezalkoholni. U svakom slučaju, i kad sam najumornija, posle čaše ovog sokića osećam se mnogo, mnogo bolje. Naravno, bolji je kad je hladan, tako da sok od paradajza treba držati u frižideru. Ja kupujem neki u staklenoj ambalaži koji je sasvim pristojan. Probajte i uživajte.
-
Jutarnji napitak od kurkume
I dođosmo do kraja, do onog +1 napitka, koji je postao moja svakodnevica poslednjih meseci. Toliko je dobar, da osećam potrebu da sa vama podelim svoje iskustvo i da vam preporučim da ga probate. Jer, posle dva meseca, već se mnogo bolje osećam. Zglobovi mi mnogo bolje rade, a lekovi za želudac koje povremeno pijem već više od 20 godina skoro da mi uopšte više nisu potrebni.
Kurkuma je kraljica začina, karakteristične žute boje. Ulazi u sastav karija, koji je takođe jedan od najpoznatijih začina na svetu. U sastavu kurkume je kurkumin, koji je pravi tonik za srce, mada je blagotvorna za sve organe. Utiče na sprečavanje Alchajmerove i Parkinsonove bolesti, probleme starenja, a pomaže i kod dijabetesa, artritisa i depresije. Osim toga, smanjuje upalne procese u organizmu i podiže imunitet, tako da je zaista nešto što treba uvesti u svoju rutinu. Ja jesam.
Treba je uzimati sa crnim biberom, jer joj pojačava dejstvo za čak 2.000 %, a s obzirom da se topi u mastima, trebalo bi joj dodati i malo nekog hladno ceđenog ulja, recimo maslinovog ili kokosovog.
Svakog jutra u malu čašu od 1.5 dl stavim ravnu čajnu kašičicu kurkume (počela sam sa pola kašičice, pa dodavala polako i stigla do cele), sameljem malo crnog bibera (oko 3 okreta mlina za biber), dodam kašičicu maslinovog ulja (devičanskog) i nalijem vodom do vrha. Promešam i popijem.
Nije ukusno, ali je toliko blagotvorno, da se bez problema nateram da zažmurim i popijem.
…
I sad već čujem kako me drugari pitaju: „A gde je ovde pivo?“ 😀
Kod mene na spisku ga nema jer ga ne volim, mada uredno idem na svaki BG Beerfest. 😉
Sećam se, jednom sam ga kupila zbog pokojnog tate, a on nije popio, pa je stajalo u frižideru prilično dugo. Kako ni moj dragi ni ja ne volimo pivo, koristila sam tu punu flašu za sve i svašta, od lupanja šnicli do zapinjanja vrata.
Na kraju je dragi jednog dana rekao: „Daj umesi nešto s njim, pa da se više ne saplićemo o tu jednu flašu.“
Umesila sam neke slane pogačice i opet mi je ostalo pola. Na kraju smo to podelili nas dvoje, što popili što prosuli, ali više nam nije smetala flaša.
I to bi bilo to. Malo sam se raspisala, ali nadam se da nisam bila dosadna.
Nazdravlje i živeli! 🙂
Napomena:
Informacije o lekovitosti pojedinih sastojaka pročitala sam uglavnom na sajtu Alternativa za Vas. Pretplaćena sam na njihove sadržaje i mnogo korisnih stvari sam tamo saznala, pa ako želite, bacite pogled.
#letnjapića #bezalkoholnapića #lasi #smuti #hladančaj #sok #voda #crvenkapinakujna