Ne znam nikoga ko ne voli lazanje. Ali ove, od mlinaca, su sasvim posebna priča. Korice su mnogo mekše i ne padaju tako teško na stomak. Lakše se seku i serviraju, i uopšte, mngo se jednostavnije radi sa njima. U poslednje vreme ih dosta često spremam, i svaki put tražim neki novi recept, ali od svega što vidim, najčešće su to mlinci sa ćuretinom ili eventualno piletinom. S obzirom da volim da istražujem, ovog puta sam rešila da napravim lazanje (od mlinaca) sa piletinom i sušenim paradajzom.
Ispale su sjajno! Mada, u poslednje vreme, kad god spremam nešto novo, redovno mi se nešto ne dopadne, pa probam za koji dan ponovo. Tako je bilo i ovog puta. Prvo sam spremila mlince sa piletinom po receptu koji sam pronašla na blogu “Prstohvat soli”, ali su bili malo previše natopljeni. Izuzetno ukusni, ali ih je bilo nemoguće izvaditi iz činije u kojoj su se pekli, a da se ne rasture. Sada sam probala recept sa vloga “Sašina kuhinja”, ali sam ga malo izmenila, i ispali su sjajno! To su ove lazanje, koje vam danas predstavljam.
O mlincima sam već ranije pisala, spremala ih na nekoliko načina i zaista, uvek su bili izuzetno ukusni. Tako je bilo i ovog puta. Ali da ne dužim, evo recepta, pa ako želite, probajte i sami, sasvim sam sigurna da se nećete pokajati.
Potreban materijal (za 3 osobe): 250 gr mlinaca, 200 gr pilećeg filea, 1 glavica crnog luka srednje veličine, 1 šaka seckanog sušenog paradajza (nije obavezno), 1 šolja (od 1.8 dl) pasiranog paradajza, 1 ista šolja pavlake za kuvanje, 2 kašike rendanog parmezana, 3-4 kašike ulja (ja koristim maslinovo), so, biber, peršunov list, 100 gr mocerele ili nekog drugog sira koji se lepo topi.
Luk sam očistila, pa sitno iseckala i stavila u tiganj u koji sam dodala i 2 kašike ulja, pa stavila na ringlu da se kratko proprži. Piletinu sam isekla na kockice, pa kad je luk postao staklast, dodala i nju, i uz mešanje pržila da lepo pobeli sa svih strana. Zatim sam dodala i sušeni paradajz, pa i njega malo propržila, a onda zalila pasiranim paradajzom, dodala začine (so, biber, peršun), promešala, pa isključila ringlu i ostavila na njoj da malo krčka, dok pripremim ostalo.
U jednu činiju, sipala sam pavlaku za kuvanje, dodala u nju malo soli, bibera i parmezana, pa dobro izmešala.
Uključila sam rernu da se zagreje na 200 C i podmazala uljem činiju od vatrostalnog stakla, u kojoj najčešće pečem ovakva testa.
Sklonila sam fil sa ringle, pa ga podelila na 4 dela, pošto pakovanje mlinaca sadrži 5 kora.
U pripremljenu činiju, stavila sam 1 celu, suvu koricu, pa je premazala prvo pavlakom. Zatim sam po njoj rasporedila jedan deo fila od piletine, pa poklopila sledećom. I sledeću sam premazala pavlakom, pa filom od piletine, i tako sve do kraja. Poslednju koricu sam premazala samo pavlakom.
Zatim sam pokrila činiju folijom (može i papirom za pečenje), pa stavila u rernu da se peče oko 25 minuta. U međuvremenu sam iseckala mocarelu na sitne kockice. Možete i da je izrendate ako vam je tako lakše, ja baš ne volim rende, isuviše sam brza (ili luda, hihihi), pa se redovno ogrebem ili zasečem nokat.
Posle 25 minuta, izvadila sam lazanje iz rerne, skinula foliju, poređala odozgo seckanu mocarelu, pa vratila u rernu da se i ona istopi, za šta je bilo potrebno još nekih 10-tak minuta. Ako ne nađete mocarelu, može i neki drugi sir, koji se lepo topi.
Kad se i mocarela otopila, izvadila sam lazanje iz rerne i ostavila da se prohlade, a onda još uvek tople sekla na veće kocke i služila uz kisele krastavčiće i masline.
Zaista su divne i veoma zasitne. Korice se natope taman dovoljno da ne budu ni tvrde, ni suve, ali ni gnjecave. Zaista, odličan recept.
A pre toga sam spremala slično jelo, ali sam korice lomila i natapala ih supom, pa zalivala pavlakom. Bilo je ukusno, ali ih je bilo nemoguće izvaditi iz činije u kojoj su se pekli. Evo kako su izgledali ti mlinci sa piletinom:
Lazanje su ipak lepše, zar ne? Mada, moram priznati, obe verzije su izuzetno ukusne, tako da ih toplo preporučujem.
Mi smo uživali, a nadam se da ćete i vi. Zato probajte, uživajte i prijatno vam bilo. 🙂