Volim da mesim njoke iako, svaki put kad to radim, u kuhinji bude haos! Nekako, nikad ne ispadne onako kako sam zamislila, i uvek ih ispadne više nego što sam htela. Ali ne mari, ostatak zamrznem, pa imam za još neki brzi ručak, kad nemam mnogo vremena. Ove današnje, veganske njoke od slatkog krompira u sosu od paradajza nikada do sada nisam pravila, ali su tako ukusne, da sam morala da zabeležim recept i podelim ga sa vama, dragi moji, da bude tu i za neki drugi put.
Znam da će neki od vas da se mršte što sam ih nazvala da su „veganskim“ jer su vegani poslednjih godina preplavili internet svojim receptima za zdravu ishranu i način života, pa to malo smeta onima što vole meso. Ipak, ja ne spadam ni u jednu od tih kategorija, ali mislim da idem ka tome da jednog dana i sama pređem na biljnu ishranu. Od svega što volim, jedino mi veganska hrana uopšte ne smeta. Ali, o tom-potom…
O slatkom krompiru ili batatu sam već pisala, pa neću ponovo da vas gnjavim. Izuzetno je zdrav, ali mu cena kod nas nije mnogo primamljiva, pa ga ne koristimo toliko često. Ipak, s vremena na vreme može, a pošto su mahom veliki, kada se iskombinuju sa drugim namirnicama, može da se napravi nešto zanimljivo, kao što su moje današnje njoke.
Spremila sam ih sa integralnim brašnom od spelte, koje u poslednje vreme najčešće koristim. Ispalo je sjajno, jer im to daje još puniji ukus. U svakom slučaju, preporučujem vam da ih probate, makar kao prilog uz neko meso. Mi smo ih pojeli uz malo zelene salate, i bile su više nego dobre.
Ali da ne dužim, evo recepta…
Potreban materijal: za njoke: 600 gr slatkog krompira, oko 200 gr brašna (speltinog ili nekog drugog) plus još otprilike toliko za mešenje, 2-3 kašike nutritivnog kvasca (ili parmezana – za ne-vegansku verziju), ½ kašičice soli; za sos: 1 struk praziluka, 1 konzerva (400 gr) seckanog paradajza pelata, 2-3 čena belog luka, 2 kašike ulja, so, biber, malo krupne ljute začinske paprike, sušeni origano i bosiljak.
Prvo sam oljuštila slatki krompir, isekla ga na krupne komade, stavila u šerpu, nalila vodom, i uključila da proključa, pa onda smanjila i kuvala još 15-20 minuta, dok nije omekšao. Kuvani krompir sam ocedila od vode, pa tako u cediljki ostavila da se prohladi i osuši.
Možete i da ga onako celog, u ljusci, ispečete, pa onda oljuštite i ispasirate, ali to duže traje, jer mu za pečenje treba oko sat vremena.
Ohlađeni krompir sam dobro ispasirala u gladak pire, a onda mu dodala brašno, nutritivni kvasac i so, pa dobro izmešala, a zatim uz dodavanje još malo brašna, zamesila veoma meko testo.
Pošto je testo bilo prilično meko, bilo mi je lakše da njoke oblikujem među dlanovima, nego da od njih pravim dugačku „kobasicu“ pa sečem. Vadila sam njoke veličine sitnijeg oraha, valjala u brašno i pravila kuglice, pa ređala na pobrašnjenu površinu. Na kraju sam svaku pritisnula viljuškom da bih ih malo spljeskala, i napravila im šaru, tj. kanaliće koji služe za hvatanje sosa.
U veću šerpu sipala sam vodu i zagrejala je do ključanja, a onda polako spuštala njoke, jednu po jednu, da se kuvaju. Kad počnu da isplivavaju na površinu, gotove su.
Paralelno sa njokama, stavila sam da se kuva sos. Praziluk sam očistila pa isekla sitno, kao i beli luk, a onda ih stavila da se u dubokom tiganju prže na ulju. Kad su počeli da dobijaju boju, dodala sam mleveni paradajz pelat i začine, promešala, smanjila temperaturu i ostavila sos da se kuva, dok njoke ne isplivaju na površinu.
Gotove njoke sam vadila iz vode kuhinjskom kašikom sa rupicama, i spuštala direktno u sos. Sve sam dobro izmešala, posula sa još malo origana i odmah poslužila, uz dodatak zelene salate.
Bile su zaista odlične, i toplo ih preporučujem svima. Za ne-vegansku verziju, umesto nutritivnog kvasca upotrebite parmezan, kojim možete i da pospete njoke pri posluživanju.
Probajte, uživajte i prijatno vam bilo!
Voli vas vaša Crvenkapica