Predjela, prilozi, grickalice

Pečeni batati

Jeste li probali batate? Kako vam se dopadaju? Moram da priznam da ja nisam do danas. Već dugo ih gledam na policama marketa, ali sam sve nešto neodlučna. U redu, ni cena im baš nije primamljiva, pa možda i zbog toga, a možda i zato što nisam konkretno znala šta ću s njima, dok nisam malo proučila recepte. Kod nas su još uvek prilično skupi (recimo oko tri puta skuplji od krompira), ali ako vam ne treba mnogo, nije loše povremeno ih ubaciti u ishranu jer su veoma hranljivo, zanimljivo i ukusno povrće.

Gaje se najviše u Centralnoj i Južnoj Americi, ali se mogu naći i u Aziji i Africi. Podseća na krompir, a zbog sladunjavog ukusa zovu ga i slatki krompir, mada osim toga, sa krompirom nema baš mnogo veze. Ima ga u više  boja, od svetlo narandžaste, preko crvenkaste do tamno ljubičaste. Ovaj koji sam ja spremala je spolja bio crvenkast, a kad sam ga oljuštila narandžast poput šaragarepe. Mog dragi kaže da ga više podseća na šargarepu, dok je meni njegova tekstura nekako bliže bundevi. U svakom slučaju, dopao nam se.

Nutritivne vrednosti batata su zaista izvanredne. Bogat je beta karotenom, skrobom, raznim mineralima (najviše kalijumom i manganom) i vitaminima A, C i B6, kao i dijetetskim vlaknima. Nema masnoća i ima nizak glikemijski indeks, pa je pogodan i za dijabetičare. Sve u svemu, jedno odlično povrće koje bi trebalo uvesti u ishranu bar povremeno.

Može da se sprema na mnogo načina, otprilike kao i krompir i može da se koristi kako u slatkim, tako i u slanim jelima. Kažu da može da se jede i sirov, ali ja ga takvog nisam probala. Kad sam razmišljala kako da ga spremim, nisam imala mnogo vremena da tražim nešto novo od recepata, nego sam se oslonila na svoj osećaj i za početak ga spremila onako kako najčešće spremam krompir, kao pečeni “čips”.

Ovo “čips” shvatite uslovno, jer je nešto kao engleski čips, ne onaj koji smo navikli da kupujemo. Kod Engleza je najpoznatije jelo oduvek bila riba sa krompirom (fish and chips), što je nešto kao deblji pomrfrit uz pohovanu ribu. Engleski klasik! Gledala sam kako to sprema Džejmi Oliver i uopšte se nisam iznenadila kad je rekao da je to bilo najprodavanije jelo nekada, a da je prodaja opala duplo kada su prestali da ga pakuju u novine. Englezi su tradicionalisti do krajnosti, tako da to nije ništa čudno.

A pre neki dan sam gledala Lorejn Paskal kako na ulici pomaže u nekom pokretnom restoranu brze hrane koji služi ovu klasičnu kombinaciju i čips je dva puta pržen, skuša dobrano umočena u smesu za pohovanje, a služi se u novinskom papiru! Naravno, sada kupuju novinski papir tamo gde se snabdevaju i novine, nije štampan kao nekad. Snašli se ljudi. 😉

Elem, meni baš taj engleski specijalitet danas poslužio kao ideja, ali s obzirom na grozni napad polenske alergije koji sam imala jutros, nisam imala snage da se nešto mnogo bakćem po kuhinji, pa sam uz batate ispekla riblje štapiće od fileta lososa. Jeste, desi se i meni da spremim nešto tako, polugotovo, ali se trudim da ti štapići bar budu kvalitetniji. Ne kupujem one rinfuzne koji su najgoreg kvaliteta i ne kupujem one na kojima piše da su “sa ukusom” ovog ili onog, jer to su veštačke arome i najgore vrste i delovi ribe, samleveni do neprepoznatljivosti. A s obzirom da riblji štapići uopšte nisu zvezda ovog recepta, već čips od batata, na taj deo ne obraćajte pažnju. Vi ih spremite sa čime god volite. Mogu da idu uz ribu, meso, neko drugo povrće, salatu, šta god…

Potreban materijal (za 2 osobe): oko 1/2 kg batata, 2 kašike maslinovog ulja, so, biber, malo ruzmarina i bosiljka.

Batate sam oljuštila ljuštilicom za povrće. U principu i ne moraju da se ljušte, ali sam za svaki slučaj ipak to uradila, jer nisam baš sigurna u poreklo. Isekla sam ih na duže štapiće, pa stavila u šerpu, prelila vodom i stavila na ringlu da se prokuvaju. Čim je voda proključala, skinula sam ih sa ringle i procedila.

Uključila sam rernu da se zagreje na 180 C.

Spremila sam pleh obložen papirom za pečenje, pa poređala prokuvane batate, poprskala ih maslinovim uljem, posolila, pobiberila i posula ruzmarinom i bosiljkom, pa blago izmešala, a onda lepo poređala u pleh u jednom sloju i stavila u rernu da se peku.

Bilo im je potrebno oko pola sata, a negde na pola sam pored njih ubacila i štapiće.

Nama su se dopali. Imaju malčice neobičan ukus, jer su slatkasti, ali su prijatna promena, a mi volimo da isprobavamo nove ukuse. Probajte i vi ako niste, a ako jeste, uživajte… 😉

Prijatno! 🙂

 

#batati #pečenibatati #čipsodbatata #slatkikrompir #posno #crvenkapinakujna

Please follow and like us:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *