Poslednjih godina često čujemo da su mnogi na nekim dijetama sa smanjenim unosom ugljenih hidrata. Svi ih izbegavaju jer su, kao, nezdravi i goje. Ali ovi uljno-proteinski musli koje danas želim da vam predstavim u dve verzije, su nešto sasvim drugo. Osmislila ih je Johanna Budwig, nemački onkolog, u svrhu lečenja najtežih bolesti, poput raka. Bogu hvala, mi smo zdravi, pa do njene knjige nisam došla zbog lečenja, nego zato što volim da čitam sve što mi dođe do ruku, a tiče se zdravlja.
Elem, knjigu sam davnih dana dobila od moje drage Jace, koja je i sama svašta pročitala na tu temu i isto tako, dosta toga i isprobala. Još tada mi je rekla mi za ovo, ali ja sam tad pogledala, ali se nisam udubljivala. Pre neki dan sam se setila knjige, iskopala je i krenula da čitam. A kad već čitam, hajde i da probam jer je ovo odlično kako za bolesne, tako i za sasvim zdrave ljude, a ja volim takve kombinacije za doručak.
Kad malo bolje razmislim, kad su u pitanju ugljeni hidrati, koje po raznim pravilima tipa hrono, keto, Paleo, LCHF, itd svi gledaju da izbegnu u širokom luku ili ih jedu samo ujutru, ima to i nekog smisla. Ja ih baš i ne izbegavam, ali konkretno na primeru današnjih recepata za ovaj uljno-proteinski musli, ispostavilo se da ovo daje mnogo dužu sitost iako je količina mnogo manja. Pravo gorivo za organizam. Jer kad jedem klasični musli ili ovsenu kašu, budem sita jedno 3-4 sata, a onda već počnem da osećam glad. A kad pojedem ovaj musli, koji je više kao kremica, ja mogu da zaboravim kad sam jela.
Pritom, kako dr Budvig piše, ta kombinacija koju ona koristi, a u pitanju je mladi sir, laneno ulje i mleveno laneno seme, je čudotvorna kombinacija. Izuzetno je zdrava kako za bolesne, tako i za zdrave. Laneno seme je lek za mnogo toga, kao na primer za bolesti srca, snižavanje lošeg hlesterola, kao prevencija dijabetesa, za smanjenje upala, rizika od raka, itd. Ono utiče na zdravlje creva, sprečava opstipaciju, sadrži omega 3 masne kiseline koje su hrana za mozak, blagotvoran je za žene u menopauzi jer smanjuje valunge, i još mnogo toga. A konkretno, kada se hladno ceđeno laneno ulje pomeša sa mladim sirom, sama ta veza koja nastaje njihovim mešanjem, praktično je lek za najteže bolesti.
Ali, neću više da vas zamaram tim, ako vas je zainteresovalo, potražite knjigu dr Johanne Budwig, ja imam hrvatsko izdanje koje se zove „Uljno-proteinska kuharica“, ali osim ove, na tržištu postoji i još jedna koja se zove „Rak – problem i rešenje“. Želim vam da vam nikada ne zatrebaju, ali ako volite knjige o zdravlju i zdravoj ishrani, potražite ih.
Nego, da pređem na recepte. Probala sam prvo jedan, koji sam našla na YouTube, koji je odličan, ali za mene presladak i prejak. A onda i drugi, koji je originalni, iz knjige, i koji mi mnogo više prija. U svakom slučaju, oba su odlična, i oba će vam pomoći da jedete manje, al’ kvalitetnije, duže budete siti i imate manje želje za slatkim. O ostalim benefitima i da ne govorimo. Malo li je?
Verzija br. 1

Potreban materijal (za 1 osobu): 1 mali grčki jogurt, 1/2 banane, 1 kašičica meda, 1 kašika limunovog soka, 2 kašike lanenog ulja, 2 kašike sirovog oljuštenog suncokreta, 2 kašike golice, 2 kašike mlevenog lanenog semena, šaka bobičastog voća po izboru (ja sam koristila smrznutu aroniju).
Oljuštila sam bananu, pa je isekla na komade i stavila u manju činiju. Dodala sam grčki jogurt, med, limunov sok, suncokret i golicu. Laneno seme sam sipala u mlin za kafu, pa samlela, a onda dodala i njega u činiju, zalila sa 2 kašike lanenog ulja i sve dobro samlela štapnim mikserom.
Presula sam gotovu kremicu u činijicu za služenje, dodala smrznutu pa otopljenu aroniju i poslužila kao laki doručak, ali daleko od toga da je ovo bilo lako. Za moj ukus, ovo je malo prejako, ali nekome verovatno i nije, jer ja i inače nisam baš luda za slatkim.

U svakom slučaju, izuzetno je ukusno, a o zdravlju i da ne govorim. Ovo je definitivno bomba!
Verzija br. 2
Ova verzija je originalna, iz knjige.

Potreban materijal: 2 kašike mlevenog lanenog semena, 1/2 banane, 3 kašike lanenog ulja, 100-125 gr svežeg mladog sira, 1 šaka oraha.
Kao i za prethodni recept, laneno seme sam samlela u mlinu za kafu. Ne kupujte ono već mleveno, jer ono gubi svoje vrednosti već posle 20 minuta od momenta kad se samelje, zato je najbolje samleti ga u kućnim uslovima, u mlinu za kafu, i odmah upotrebiti.
U činiju sam sipala prvo mleveno laneno seme, dodala mu bananu isečenu na kolutove, laneno ulje i sir, pa sve izmešala štapnim mikserom. Kad se sve lepo sjedinilo, prebacila sam ga u činijicu za služenje, posula seckanim orasima, i odmah pojela.

Ova verzija je originalna, a jednostavnija i lakša za varenje. Uz to, nije previše slatka, što meni lično više odgovara.
Toplo vam preporučujem da probate obe i da ih uvete u svoju ishranu za bolje zdravlje i više energije. Zaista su ono što zovu doručkom „za šampione“.
Probajte, uživajte i neka vam je na zdravlje 🙂