Pegave palačinke (sa čija semenom) su idealan doručak vikendom, kad ne morate da žurite a želite da obradujete ukućane. Moja draga baka je vrlo često pravila nešto slično, kad smo preko raspusta bili kod nje i zaista je divno kad vam od ranog jutra miris toplog testa zagolica nozdrve.
U današnje vreme se testo često proteruje sa trpeze. Ja sam ipak pobornik ideje da sve grupe namirnica treba da budu zastupljene u ishrani, ali treba voditi računa o dobu dana kada nešto jedemo i naravno, o količini.
Poslednjih godina s tugom gledam sve mlađe ljude koji su već u ranoj mladosti ekstremno gojazni. I sama sam oduvek bila krupna i znam koliko je teško izboriti se sa kompleksima koje zbog gojaznosti imamo, sa osudom društva u kome živimo, sa mržnjom prema sopstvenom telu. Prođu godine, ponekad i decenije, a mi tapkamo u mestu.
Neki bacaju sebe s vremena na vreme na rigorozne dijete, da bi sve to što su u nekom kratkom roku skinuli, vrlo brzo vratili i otišli i korak dalje. Sećam se, jedan moj drug je tako za svoju ženu rekao: “Ona je, otkad smo zajedno skinula sigurno preko 200 kg, a nabacila verovatno i više od toga”. I ona je skoro oduvek punačka, a pritom i niska, pa to onda izgleda još gore.
A kad žena zađe u izvesne godine, kilogrami sve teže odlaze. Čak i ako odu na brzinu, brzo se vrate. Zato postoji jedan jedini pravi način, a to je promena načina ishrane i načina života uopšte, ali pre svega, ona najbitnija promena koja treba da se dogodi je u našoj svesti. Potrebno je da apsolutno i bezuslovno volite sebe. Jedino tako, uspećete da promenite način života, izaberete za sebe ono najbolje i od života uzmete najviše.
Neću dalje, da me neki ne optuže za “lajfkoučovanje” (reč koja je mom dragom ispala pre neki dan, kad sam pokušavala da mu objasnim nešto a on bio nervozan). Ali u svakom slučaju, radite na sebi, jer ako to sami ne preuzmete u svoje ruke, niko neće.
Nego, da se vratim na recept. Ovo nisu palačinke na kakve smo mi, sa ovih prostora navikli. Ovo je onaj zapadnjački način, male i debele palačinke koje bi, kad bi testo bilo malo gušće, mogle da budu nešto kao naši uštipci.
Spremam ih dosta često, najčešće za doručak i svaki put dodam nešto drugo. Brašna obično mešam, dodajem ovsene mekinje, pšenične klice, razno semenje, kad mi šta dođe i čini mi se da još uvek nisam napravila lošu kombinaciju namirnica.
Danas sam htela nešto da promenim, pa probala da u priču ubacim i čija seme, o kome sam već ranije pisala, ali pošto sam poslednjih nekoliko meseci iz ishrane izbacila mleko, rešila sam da probam da ih napravim sa sojinim. Kupujem u prodavnicama zdrave hrane sojino mleko u prahu, pa kad mi za neko jelo zatreba mleko (što nije tako često), smućkam malo, koliko mi treba. Zbog sastojaka koje sam upotrebila, ove palačinke su odlične za one koji poste ili za vegane. Ali nemojte misliti da su zbog toga bile manje ukusne, naprotiv, bile su odlične. Zato, ako rešite da svoje telo malo očistite postom ili veganskom ishranom, uzmite ih u obzir jer su odlične.
Evo recepta:
Potreban materijal (za 2 osobe): 1.5 šolja (od 2 dl) brašna, 1 prašak za pecivo, 1/2 kašičice soli, 1 kašika šećera (ili nekog drugog zaslađivača), 3 kašike čija (chia) semena, 1.5 šolja sojinog mleka (može i neko drugo, biljno), 1 kašičica jabukovog sirćeta, malo ulja za podmazivanje tiganja; za služenje: slani i slatki namazi po želji.
U veću činiju, sipala sam prvo suve sastojke, brašno, prašak za pecivo, so, šećer i čija seme, pa dobro izmešala. Ako spremate samo slatke, u testo možete dodati i nešto od začina (cimet, vanilu, muskatni oraščić), ja nisam, htela sam da budu neutralne, da bi mogle da se jedu i sa slatkim i sa slanim namazom.
Zatim sam polako dolivala sojino mleko i mutila viljuškom, dok nisam dobila malo ređe testo. Sipala sam i jabukovo sirće, pa još malo mutila, a onda ostavila da odstoji 10-tak minuta, da čija seme nabubri i odradi svoje.
Zagrejala sam tiganj sa nelepivom površinom, podmazala ga sa malo ulja, pa malom kutlačom sipala testo i pekla na srednjoj temperaturi otprilike po 3 minuta sa svake strane.
Poslužila sam ih sa kiselom pavlakom, umućenom sa malo tahinija i sa maminim džemom od šljiva i bile su zaista odlične. Moja topla preporuka je da ih probate, a ako vam je čija seme skupo (mada je za recept dovoljno kupiti 50-tak grama), možete ga zameniti i lanenim semenom ili makom. I tako će biti pegave, zanimljive, ukusne i zdrave.
Prijatno! 🙂
#palačinke #američkepalačinke #čijaseme #chiaseme #chia #veganskepalačinke #posno #crvenkapinakujna