Glavna jela

Podvarak sa piletinom

Volim podvarak. I onu, tzv. letnju varijantu, od slatkog kupusa, ali malo više ovu zimsku, od kiselog. Jer ipak, to je jelo koje voli da se krčka malo duže, da se mirisi malo duže šire po kući, da se sprema onako natenane, s ljubavlju. 😉

Ali prvo što mi padne na pamet kad pomislim na podvarak je pričica koju mi je davno ispričao moj dragi, a dešava se sada već davnih (i divnih) ’80-ih godina prošlog veka, kada su se snimali svi oni „Ratovi zvezda“, „Zvezdane staze“ itd. o raznim džedajima, Master Jodi i Luku Skajvokeru. Elem, sedeo je jednog dana u tramvaju i išao ko zna gde, a preko puta njega je sedela mlada mama sa klincem od 3-4 godinice. Mali, jedan od onih koji sede k’o matori, gleda kroz prozor i valjda je video negde reklamu, pa se okreće ka mami i pita:

„Mama, mama, a kad ćeš da me vodiš da gledam Podvarak od jedaja?“ (Misleći na „Povratak džedaja“, naravno.) 😀

Tako da kad pomislim da bih mogla da skuvam podvarak, odmah pomislim na „podvarak od jedaja“, samo još jedaja da ulovim, al’ ne da se tako lako. 😀

Inače, podvarak je jelo koje se smatra jednim od najstarijih srpskih jela, mada meni i to malo vuče na pusto tursko, što uopšte nije isključeno, ali do nekih istorijskih podataka nisam uspela da dođem. Sprema se stvarno u mnogo različitih varijanti. Princip je manje-više isti, ali se koriste različite vrste mesa. Može da bude sa suvim, sa sirovim mesom, sa slaninom. I naravno, sa svinjetinom, govedinom, ovčetinom, piletinom, ćuretinom, guščetinom… mogućnosti su neograničene, stvar ukusa, pa koristite ono što najviše volite.

Dalje, neko ga sprema samo sa kupusom, neko u njega dodaje i druge vrste povrća, neko dodaje pirinač (da pokupi vodu), neko ne, ali mislim da je u svim tim varijantama odličan. Kupus je u principu zdrav, a ovaj kiseli posebno. Istočnjački narodi mnogo više od nas koriste to ukiseljeno, fermentisano povrće. I kod nas ga ima dosta, ali ne više u toj meri kao nekada. Ranije nije bilo porodice koja ne kiseli kupus, sprema turšiju i razne druge đakonije koje spadaju u zimnicu. Danas toga ima sve manje, ali je dobra stvar što na pijacama cele zime možete da nađete sve što vam duša poželi. Tako da, ako sami niste spremili, povremeno, kad vam se prijede, možete da obradujete i sebe i ukućane i kiselim kupusom, i turšijom, i raznim vrstama ajvara, mešanih salata i sličnog. Ja nemam uslova da se nešto mnogo bavim zimnicom jer nemam ni gde da je spremam a ni gde da čuvam, ali se snalazim. Kad poželim da skuvam nešto ovako klasično, imam gde da nabavim.

Elem, da se vratimo na današnje divno, klasično jelo, u mom izvođenju. Podvarak služim uz krompir pire, kuvanu palentu ili tanku projicu (bez sira), o kojoj sam već pisala. U svakom slučaju, ova kombinacija je zaista predivna.

Pa da krenemo sa kuvanjem…

Potreban materijal (za 4 osobe): 1 glavica kiselog kupusa srednje veličine, 1 glavica crvenog (ili crnog) luka, 4-5 čenova belog luka, 2 kašike ulja, 4-5 tankih šnita dimljene slanine, oko 1/2 kg piletine po izboru (ja koristim file), 1 kašika mlevene paprike, so, biber, lovorov list, malo kima, dosta peršuna.

Kupus sam oprala da bih malo skinula so, pa isekla na tanke rezance.

Crveni i beli luk sam očistila pa sitno iseckala.

Slaninu sam isekla na sitne kockice.

U dublju šerpu sipala sam ulje, pa na njemu propržila slaninu. Slanine dodajem samo malo, tek da zamiriše.

Kad je slanina postala hrskava, dodala sam prvo crveni, pa beli luk i prodinstala još malo, a onda dodala sav kupus, promešala, smanjila temperaturu, dolila 1/2 čaše vode i polupoklopljeno dinstala oko 45 minuta. Usput sam dodavala začine, malo bibera, nekoliko listova lovora, mlevenu papriku, peršun i jedan dobar prstohvat kima. Kim dodajem u jela sa kiselim kupusom jer pomaže njegovo varenje i smanjuje nadimanje. Ako ga ne volite (a mnogi ga ne vole), preskočite ga.

Kad se kupus dobro izdinstao i malo omekšao, prebacila sam ga u staklenu vatrostalnu činiju. Piletinu sam isekla na krupnije komade, pa poslagala odozgo. Posolila sam je, pobiberila, posula peršunom, pa stavila u rernu zagrejanu na 180 C da se sve zajedno peče još oko 30-40 minnuta, dok skoro sva tečnost ne usahne, kupus potpuno omekša a piletina se lepo zarumeni.

Poslužila sam ga toplog, sa tankom projicom i malo domaćeg, maminog ajvara i bio je više nego dobar.

Šta drugo da vam kažem nego – probajte. 😉

Prijatno! 🙂

 

#podvarakodkiselogkupusa #podvaraksapiletinom #podvaraksaprojicom #zimskipodvarak #crvenkapinakujna

Please follow and like us:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *