Ovaj recept dobila sam od moje drage Kalimerčice, koja mi s vremena na vreme prosleđuje svoje proverene recepte, a ovaj je nasledila od bivše svekrve. Hvala gospođi, “gde čula i gde ne čula”. 🙂
Naravno, ona ga nije nazvala tako poetično (hi-hi-hi) kao ja, već sasvim normalno, piroške sa sirom. Al’ razmišljajući kako bih mogla da ih oblikujem da bude zanimljivije, ja se setih starog recepta koji se u našim ex-republikama zove “poderane gaće”. Ima oblik sličan ovim mojim, zasečeno je u sredini, ali je testo uglavnom sa kvascem. I tako ovaj recept dobi veselo ime… 🙂
Prave se veoma brzo, baš zato što u njima nema kvasca, ali i ovako, dok se prže, narastu duplo. Pritom, fenomenalnog su ukusa, ne piju puno ulja tako da nisu masne, ma onako, jedno baš fino testo, koje me je prijatno iznenadilo.
Piroški inače ima zaista mnogo vrsta. One koje ja najviše volim su one italijanske iz rerne, koje su punjene sosom od paradajza, šunkom, sirom i pečurkama, pa zatvorene, ponovo premazane paradajzom i posute sirom, a onda pečene u rerni. Nisam ih pravila godinama. A ono što mi posle italijanskih prvo padne na pamet su one koje neko zove piroške, neko mekike, koje se prže u ulju i ima ih zaista u mnogo različitih varijanti. Ali sve su to slična testa i uglavnom kisela.
Pošto se ja najčešće trudim ga izbegavam kvasac, stalno sam u potrazi za novim receptima bez njega. Osim što mi baš i ne prija, mnogo je lakše kad ne moram da čekam da testo naraste. I lakše i brže. Zato me je ovaj recept zaista oduševio. Pravi recept za vikend, kad nigde ne žurite, pa možete da iznenadite ukućane za kasni doručak. Vikend je najčešće vreme kad pečemo palačinke, pržimo uštipke, pečemo razna testa, zato evo još jednog fantastičnog recepta upravo za te prilike. Pritom, ovo testo je odlična podloga za eksperimentisanje, jer može da mu se doda razno semenje, sir, šunka, masline ili šta već volite, a ako napravite neutralnu varijantu, može se jesti i uz razne džemove, kao slatkiš.
I da napomenem još samo ovo, mera je prilično velika jer mnogo rastu, tako da u zavisnosti od toga za koliko osoba spemate, možete da smanjite na pola ili trećinu. Ako je za veće društvo, onda napravite punu meru. Ja sam spremila trećinu i dobila 10-tak komada, što je za dvoje sasvim dovoljno.
Pa da zamesimo…
Sad se setih onog starog crtaća “Miki Maus – hrabri mali krojač” i onog šašavog džina koji tako sedne na kuću i kaže: “Pa da zapalimo jednu”, a onda smota ceo plast sena u veliku cigaru, pa iz kuće izvuče peć i upotrebi je kao upaljač. Bože, šta sve meni pada na pamet… 😀
U svakom slučaju, da zamesimo…
Potreban materijal: 3 jaja, 300 gr brašna, 300 gr sira, 1 kašičica soli, 1 prašak za pecivo, malo ulja za prženje.
Ako je sir koji ste odabrali slan, so ne morate ni da stavljate.
U činiju za mešenje sam stavila sir, pa ga izgnječila. Razbila jaja pa dodala i njih, a onda umutila sve zajedno.
Odmerila sam brašno, u njega umešala so i prašak za pecivo, a onda dodala u činiju za mešenje i mešala viljuškom dok nisu počele da se odvajaju grudvice testa. Onda sam pokvasila ruke pa zamesila lepo glatko i meko testo.
Testo sam izručila na podlogu za mešenje, razvila oklagijom na debljinu oko 1 cm, pa isekla kvadratiće otprilike 5×5 cm i svaki malo zasekla na sredini.
U tiganj sam sipala vrlo malo ulja, taman koliko treba da pokrije dno, pa stavila da se greje. Ne treba da bude previše vruće, nego da se zagreje na neku srednju temperaturu.
Na zagrejano ulje sam stavljala po 3-4 komada odjednom i pržila sa obe strane, okrećući češće, da lepo narastu i isprže se sa svih strana. Pržene sam vadila na upijajuću hartiju, pa tek onda slagala na tanjir za služenje.
Poslužila sam ih tople, uz domaći kefir, ajvar i džem. Pošto je sir koji sam koristila bio mlad i neslan, testo se lepo slagalo i sa slanim i sa slatkim filom.
Probajte i prijatno vam bilo 🙂
#piroške #piroškesasirom #poderanegaće #pocepanegaćice #crvenkapinakujna