Predjela, prilozi, grickalice

„Ribice“ od boranije

Ovaj recept prvi put sam videla kod portugalske TV kuvarice Filipe Gomeš, i moram da priznam da mi pre toga nikada nije palo na pamet da sa boranijom mogu i to da uradim. Boranija je, inače, retko kome omiljeno povrće. Mislim, mnogi je jedu kad nema ništa drugo, ali da je baš vole, to teško. A ima i onih koji je nikada ne bi ni pogledali.

O tome koliko je zdrava, već sam pisala u receptu za salatu. Do danas, to je bio moj omiljeni recept sa boranijom, jer je salatica odličan prilog, a najjednostavnija za spremanje i izuzetno ukusna. Od danas, to su ove „ribice“, kako ih je Filipa nazvala, jer stvarno, kad ih pogledate, liče na pržene girice, kakve smo navikli da vidimo. Fenomenalna su grickalica, hrana koja se jede prstićima, ali ja sam pre njih poslužila supicu, a uz nju preliv od jogurta i malo svežeg paradajza i bio je to jedan lagan i fin ručak.

Ima malo više posla jer boraniju treba prvo obariti, pa pripremiti za pečenje i na kraju peći, ali verujte mi da se isplati. Sam način pripreme me je malo podsetio na moj recept za pevajuće krompiriće, koji su na ovaj način izuzetno ukusni. Zato sam i poverovala da će i boranija biti dobra.

A inače, ako želite da naučite decu da je jedu, ovo je definitivno jedan od načina. Sećam se, sin jednog mog prijatelja je svaki put kad vidi boraniju na stolu govorio: „Uh, opet ta Frokleta boranija“! 🙂 Još jedan dobar komentar pre neki dan sam čula od mog druga Vučka koji je rekao: „Ja bih sa sirom sve mogao da pojedem“. I ja, isto tako. 😀

U svakom slučaju, ukusi se uče. Mnogo je namirnica koje kao dete nisam htela ni da pogledam, a danas u njima uživam. Doduše, ima nekih koje ni danas ne želim ni da probam ali, zar nismo svi takvi? Ne postoji povrće koje ne volim i uopšte ne jedem, a isto važi i za sve iz mora. Izbirljivija sam samo kad su u pitanju različite vrste mesa i prerađevina. Možda zato što sam mesa uvek mogla lako da se odreknem i potpuno, ali nisam htela jer mislim da nam je i ono itekako potrebno, mada ne sme da bude osnova ishrane.

Nego, da krenemo na recept. Ono što moram da napomenem pre nego što počnem da pišem recept je to da je za ovo najbolja sveža boranija, jer mislim da bi se smrznuta raspala. Između ostalog, ona koju kupimo smrznutu je već isečena sitno, pa bi stvarno bio preveliki posao kad bismo tako sitne štapiće tretirali ovako, kako to stoji u receptu.

Dakle, kad naletite na svežu boraniju na pijaci, setite se ovog recepta, pa probajte. Zaista je odlična. 🙂

Potreban materijal (za 2 osobe): 300 gr sveže boranije, 2 jaja, 100 gr brašna, 50 gr prezli, 30 gr parmezana, malo soli; za preliv: 1 grčki jogurt, 1/2 veze peršuna, 1 čen belog luka.

Boraniji sam odsekla krajeve i onako cele mahune stavila u šerpu. Koristila sam onu šarenu, ali šare prilikom kuvanja nestanu. 🙁

Dodala sam dovoljno vode da ogrezne, malo posolila i stavila na ringlu da proključa, a onda smanjila temperaturu i kuvala još najviše 10 minuta. Treba da bude barena, ali još uvek čvrsta. Ocedila sam je, prelila hladnom vodom, pa ponovo ocedila i ostavila na stranu.

Pripremila sam tri tanjira, kao za svako pohovanje. U jedan sam sipala brašno, u drugom sam umutila jaja sa prstohvatom soli, u treći sam sipala prezle i parmezan, pa pomešala.

Pleh sam obložila papirom za pečenje, uključila rernu da se zagreje na 200 C, pa poređala sve tanjire i prinela boraniju. Umakala sam mahunu po mahunu prvo u brašno, pa provlačila kroz jaje i na kraju uvaljala u mešavinu prezli i parmezana, pa ređala u pleh jednu pored druge, da se ne bi zalepile.

To je najpipaviji i najduži deo pripreme, ali ako ste vešti da to radite sa obe ruke i da jednu koristite za uzimanje i valjanje u brašno a drugu za umakanje u jaja i prezle, ide brzo. Probajte. 😉

Kad sam napunila pleh, stavila sam ga u rernu i pekla nekih 15-tak minuta, dok boranija nije lepo porumenela.

Dok se pekla, napravila sam preliv od grčkog jogurta, 1 čena sitno seckanog belog luka i oko 1/2 veze seckanog peršuna. Naravno, ako više volite, možete za to da koristite i pavlaku, majonez ili kečap.

Poslužila sam je toplu, sa malo svežeg paradajza i bila je zaista izuzetno ukusna. 🙂

Prijatno! 🙂

Napomena: ako želite, umesto da pečete, možete i da pržite boraniju u dubljem ulju, pa da je ocedite na kuhinjskom ubrusu, ali to je em veći posao, em masnije. Ovako je jednostavnije i čini mi se hrskavije. 🙂

 

#pohovanaboranija #boranijaizrerne #lažneribiceodboranije #crvenkapinakujna

Please follow and like us:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *