Testenine, lazanje, rizota

Kaneloni sa spanaćem

Kaneloni su vrsta cevaste testenine, mada ja više volim da ih pravim od kora za lazanje. Neke naše domaćice ih prave i od palačinki, mada je meni to malo previše posla, za nešto što ipak nije ono pravo. Pa ni testo nije isto, zar ne? To su ipak zapečene slane palačinke. Elem, kaneloni mogu da se filuju čime god želite, ali ja više volim lakše varijante, kao što su ovi današnji, sa spanaćem.

Kao što rekoh, Italijani prave specijalnu cevastu testeninu koja se samo napuni filom, pa poslaže u pleh. Ja ih pravim od onih običnih, polusuvih kora za lazanje, koje su meke i savitljive. Može i sa onim potpuno suvim, ali onda morate prvo da ih obarite, da bi mogle da se savijaju, a to je onda zaista preveliki posao. 

Jednom u životu pravila sam sa tim korama, pa je po kući bio opšti haos, jer sam morala da ih barim pa slažem svaku posebno da se ne bi lepile, tako da ih je bilo i u kuhinji, i u dnevnoj sobi, po svim mogućim površinama. Prvi put, zadnji put i nikad više, osim ako rešim da ih sama i umesim.

Ali da se vratimo na kanelone. Obožavam ih i pravila sam ih na mnogo načina, ali ovi su mi omiljeni. Uz to, moram da napomenem još nešto. Kad su kaneloni u pitanju, manje je više. Jednom sam napravila previše sosa i tako sam ih udavila u njemu, da su bile gnjecave. To vam ne preporučujem.

Ovi danas su bili savršeni. Zato, ako želite da probate, koristite ovu meru jer će biti baš kako treba.

Evo recepta:

Potreban materijal (za 4-6 osoba): 1 pakovanje kora za lazanje; za fil: 250 gr spanaća, 120 gr fete (ili nekog drugog, belog sira), 3 kašike rendanog parmezana; za sos: 1 struk praziluka srednje veličine, 3 kašike maslinovog ulja, 1/2 l gustog soka od paradajza (ja koristim onaj sa oznakom “passata”), 2 kašike brašna, so, biber, malo bosiljka, 1 kašičica šećera; za posipanje: 30-ak gr parmezana.

Kupila sam svež spanać, očistila ga i oprala, pa sipala u veću činiju i prelila vrelom vodom da malo svene. Posle nekih pet minuta sam ga dobro iscedila, iseckala, pa prebacila u dublju činiju, dodala mu fetu i tri kašike parmezana, pa sve dobro izmešala i ostavila sa strane.

Zatim sam napravila sos od paradajza. Praziluk sam očistila, oprala, osušila, pa sitno iseckala. U šerpu sam sipala maslinovo ulje, pa ubacila praziluk da se prži. Kad je blago porumeneo, dodala sam mu brašno i uz stalno mešanje još malo propržila, a onda zalila paradajzom.

Isključila sam ringlu, pa uz stalno mešanje kuvala još malo, dok sos nije počeo da se zgušnjava. Dodala sam malo soli, bibera i bosiljka, a onda i kašičicu šećera (da smanji kiselost) i sos je bio gotov.

Uključila sam rernu da se zagreje na 180C i spremila svoju staklenu vatrostalnu činiju, u kojoj najčešće pečem lazanje. Na dno činije sipala sam malo sosa, tek da pokrije dno.

Zatim sam krenula da pravim kanelone. Koricu za lazanje bih stavila na radnu površinu, na svaku stavila po malo smese od spanaća i sira, pa uvila u rolnicu. Rolnice sam poređala po dnu činije za pečenje, stavljajući onu stranu gde je spoj na dno, da se ne bi otvarale. 

Poređala sam ih gusto jednu do druge, dok nisam popunila činiju, a onda ih zalila ostatkom sosa od paradajza, tako da sve bude lepo pokriveno. 

Posula sam ih sa još malo bosiljka i ostatkom parmezana, pa stavila u zagrejanu rernu da se peku. Pekle su se oko pola sata, a onda sam isključila rernu i ostavila ih unutra još nekih 10-tak minuta, pa tek onda izvadila iz rerne.

Poslužila sam ih tople, sečene na četvrtastu parčad i bile su više nego dobre.

Prijatno! 🙂

#kaneloni #lazanje #pasta #italijanskakuhinja #spanać #paradajzsos #crvenkapinakujna

Please follow and like us:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *