Kad god odem u kinesku samoposlugu, kupim nešto novo, što nikada ranije nisam. Obično su u pitanju neki začini, mada se desi da bude i neka nova vrsta testenine, semena ili čajeva. Ovog puta su to bili neki sosovi, dušu dali za današnje pikantne šnicle. Tako je i bilo. A pošto ovih dana Kinezi slave Novu godinu, neka današnji recept bude posvećen njima.
Baš pre neki dan sam pričala sa svojim dragim drugom Vučkom o sosu od ostriga (oyster sauce) na koji sam se u poslednje vreme malo “navukla”. Pričam ja to njemu, a on se nasmeja pa reče: “Potpuno te razumem. I ja ga obožavam. A kao što znaš, ja čak ni ribu ne volim”.
Ali, sos od ostriga daje svakom jelu neki specifičan ukus, nekako ga produbljuje. Soja sos je nešto što koristim sada već decenijama, ali ovakve kombinacije pravim tek poslednjih nekoliko meseci.
Kod korišćenja začina i sosova treba biti obazriv. Mnogo toga ide jedno s drugim, ali treba postići balans, za šta je potrebno iskustvo. Kuvam već dosta dugo i svakodnevno čitam gomile recepata ali, čini mi se da tek sada počinjem da učim. A možda je samo u pitanju moj entuzijazam sa kojim ulazim u nove stvari. Trenutno su to dalekoistočne kuhinje.
No, neću da vas gnjavim, očekujete od mene recept. Ako nemate i ne možete da nađete sve što sam koristila, upotrebite nešto što vam je blisko i pristupačno. Soja sosa ima svuda, sos od ostriga možete da zamenite i senfom (ako nemate izbora), a vasabi pastu (japanski ren) zamenite domaćim renom. Eksperimentišite sa onim što imate, ali obazrivo.
Nego, da pređemo na kuvanje, evo recepta:
Potreban materijal (za 4 osobe): oko 600 gr svinjskih šnicli, 2 kašike ulja, 1 veća glavica crvenog luka, 5-6 čenova belog luka, 3 kašike soja sosa, 1 kašika sosa od ostriga, 1 kašičica vasabi paste, 1 kocka za goveđu supu, 1 čaša gustog soka od paradajza, 2 kašike brašna, malo kajenske paprike ili čilija (po ukusu); za prilog: pire od bundeve i krompira.
Crveni i beli luk sam očistila, pa sitno iseckala.
Zagrejala sam veliki tiganj sa poklopcem, pa sipala ulje i odmah ubacila šnicle da se brzo “opeku” s obe strane, tek da se zatvore pore na mesu, da bi bilo sočnije. Zatim sam dodala pola čaše vode, posula šnicle seckanim lukom, pa poklopila i smanjila temperaturu na najmanju.
Dinstala sam ih kratko, oko 5 minuta, tek da se malo “oznoje” (što bi rekao Đenaro Kontaldo), a onda dodala kocku za supu i sačekala da se otopi, pa dodala sos od ostriga, soja sos, vasabi pastu i sok od paradajza. Malo sam promešala sos, onako, da šnicle lepo budu potopljene u njega, a onda opet poklopila i na najnižoj temperaturi dinstala šnicle još oko 45 minuta, dok nisu sasvim omekšale.
Probala sam sos, pa dodala i malo kajenske paprike pošto mi volimo ljuto, ali ne preterano. Pošto je sos bio prilično redak, u posebnoj šolji sam umutila 2 kašike brašna sa pola šolje vode, pa i to dodala u tiganj, sipajući kroz cediljku za čaj, da ne bi bilo grudvica.
Isključila sam ringlu i ostavila šnicle da poklopljene stoje na njoj, da ostanu tople, a za to vreme spremila pire od bundeve i krompira. Ako vas zanima kako, nema neke velike mudrosti. Oko 1/2 kg bundeve i 3 krompira srednje veličine sam očistila, isekla na krupnije kocke pa obarila, a onda ispasirala, dodala malo soli i 2 kašike maslinovog ulja i dobro izmešala.
Poslužila sam šnicle tople, na podlozi od pirea uz kisele krastavce, i bile su odlične. Meso je bilo tako mekano, da nam ni nož nije bio potreban.
Prijatno! 🙂
#šnicle #svinjskešnicle #pikantnešnicle #šnicleusosu #sojasos #sosodostriga #vasabipasta #pireodbundeve #crvenkapinakujna