Postavila sam već nekoliko recepata sa prosom a da ništa nisam rekla o njemu. U pitanju je veoma ukusno sitno seme koje je pogodno za sve, a naročito za ljude koji boluju od celijakije, tj. preosetljivosti na gluten, jer ga proso ne sadrži. Uz to, pospešuje varenje i blagotvorno deluje na želudac, pankreas, slezinu, obnavlja crevnu floru, jača srce, čisti organizam, podiže imunitet, povoljno utiče na sprečavanje sklerotičnih promena kod starijih i još mnogo toga. Sadrži vitamine B grupe, A, E i silicijumovu kiselinu kao i mnogo različitih vrsta minerala. Pored toga, odlična je hrana za trudnice jer pomaže kod sprečavanja spontanih pobačaja, a utiče i na lepotu, čisti kožu i jača kosu i nokte. Tako bar kažu neki silni nutricionisti koji ga mnogo hvale. Dakle, namirnica koju definitivno treba ubaciti u svoj jelovnik, bar s vremena na vreme.
Kod pripremanja, postoji neka osnovna procedura. Ako imate nameru da ga spremate sutra, večeras ga sipajte u neku činiju, nalijte vodom i ostavite da prenoći. Imajte u vidu da se masa koju potopite na kraju skoro pa udesetostruči. Ja sam sinoć potopila nekih 70-tak grama i od onoga što sam danas spremila, nas dvoje smo imali i ručak i večeru.
Sutradan prospite vodu u kojoj je proso bilo potopljeno, dobro ga isperite i ocedite, pa sipajte u šerpu, nalijte svežom vodom (treba da bude 2,5 puta više vode) i stavite da se kuva. Kad provri, kuvajte ga svega 2-3 minuta, a onda skinite sa vatre i ostavite da poklopljeno stoji nekih 15-20 minuta. Posle toga, dobro ga procedite, i spremno je za sve što vam padne na pamet.
Možete da ga koristite kao zamenu za pirinač (recimo u sutlijašu ili bilo kom drugom jelu u kome ima pirinča), možete da mesite razna testa s njim (projice, slane mafine i slično), možete da ga jedete za doručak umesto ovsene kaše, možete da napravite nešto kao kačamak. Mogućnosti su neograničene, treba samo malo mašte. Neutralnog je ukusa, tako da se dobro uklapa i u slana i u slatka jela. Od prosa se pravi i brašno, koje može da se doda u razne vrste hlebova.
Ovaj recept pronašla sam sasvim slučajno i naravno, malo ga izmenila jer volim začinjeniju hranu. Dobila sam ukus koji najviše liči na faširanu šniclu. Pazite, to je samo mešano povrće, koštunjavo voće, začini i proso, a kad zagrizete, imate utisak da ste zagrizli meso. Neverovatno, zar ne? Probajte, pa mi recite. 😉
Evo recepta:
Potreban materijal (za 4 osobe): 70-100 gr prosa, 1 šargarepa, 1 krompir, 1 glavica crnog luka, 1-2 čena belog luka, 2 kašike mlevenih oraha, 2 jaja, ulje (ili mast) za prženje, so, biber, seckani peršun i ako volite začinjenije, može malo karija, bosiljka, origana i muskatnog oraščića; za prilog, bareno povrće i nešto kao ajoli sos.
Kao što sam već rekla, potopila sam proso prethodne večeri, pa sutradan prokuvala u slanoj vodi, ocedila i pustila da se ohladi, a onda sipala u dublju činiju, pa dodala ostale sastojke. Prvo jaja, pa rendanu šargarepu i krompir, seckani crni i beli luk, mlevene orahe i začine, pa sve dobro izmešala.
Zagrejala sam ulje u tiganju, pa na srednjoj temperaturi pržila krokete (ulje ne mora da bude duboko, dovoljno je da prekrije dno tiganja). Kašikom sam vadila po malo smese i polako spuštala u tiganj da se prži. Kad bi se ispržilo s jedne strane, okretala sam na drugu. Gotove krokrete vadila sam na upijajuću hartiju, pa poslužila tople sa prilogom od barenog povrća.
Sos sam napravila tako što sam jednu kiselu pavlaku pomešala sa kašikom majoneza, kašikom senfa, malo belog luka, malo peršuna i malo sušenog vlašca. Odličan je za umakanje i baš lepo zaokružuje današnji ručak. Za one koji vole kiselije, tu je i limunčić. Isekla sam ga na kriške, pa poslužila na posebnoj tacni.
Ovi kroketići su izuzetno ukusni i fenomenalni za dane kad pravite pauzu od mesa. Imaćete utisak da ga jedete, a neće ga biti ni u tragovima. 😉
Prijatno! 🙂
#proso #kroketiodprosa #šniclebezmesa #crvenkapinakujna