Glavna jela

Piletina Kijev

Piletinu Kijev spremala sam nekoliko puta, ali se ne odlučujem često, pošto spada u one recepte kod kojih se treba malo više potruditi, pa je jedan od izbora kad sam baš raspoložena za kuvanje. Ne, ne bojte se, nije ništa posebno komplikovano, samo je malo dugotrajniji proces, jer ima nekoliko etapa u spremanju. Ali to ćete već videti u samom receptu.

U svakom slučaju, TOLIKO je ukusna, da vredi truda. Moj dragi kaže da mu je ovo, od svih načina na koje spremam piletinu, definitivno najlepši. Možda je i u pravu.

Što se istorijata samog recepta tiče, našla sam nešto za šta ne znam koliko je istinito, ali ću vam ispričati. Piletina Kijev je recept koji potiče iz ranog XIX veka. Kažu da je tadašnja ruska aristokratija uvozila francuske kuvare ili svoje slala na školovanje u Francusku, jer je sve što je bilo fino i nobles, bilo francusko. Jedan od tih francuskih šefova je i smislio ovo jelo, mada ga je nazvao „côtelette de volaille“ što u prevodu sa francuskog znači „kotlet od piletine“.

Kasnije, kada je jelo stiglo do Amerike, da bi privukli pažnju ruskih emigranata, američki kuvari su ovom receptu dali ime Piletina Kijev, računajući na njihovu nostalgiju. Pretpostavljam da u restoranima ovo jelo ni danas ne spada u jeftina, jer je osim materijala, potrebno i malo više vremena za spremanje, mada se ne sećam da sam ga igde kod nas videla na meniju.

Prvi put sam recept videla u jednoj od emisija Džejmija Olivera, s tim što je on rolovao batake i završio pečenje u rerni. Ja sam se ipak odlučila za onu originalnu varijantu, pa sam koristila pileći file i pržila ga u tiganju. Znam mnogo ljudi koji file ne vole jer je to najsuvlji deo pileta. Iskreno, u mojoj kući se file najviše jede pošto samo to i volimo, ali čak i ako spadate u one koji ne vole, verujte mi na reč, ova piletina uopšte nije suva, štaviše, topi se u ustima.

Evo recepta:

Potreban materijal (za 2 osobe): 2 pileća filea, 2 kašike putera sobne temperature, 2-3 čena belog luka, 1 šoljica seckanog peršuna, so, biber, 2 kašičice senfa, 2 jaja, 4-5 kašika prezli, 3-4 kašike rendanog parmezana, oko 1 dl ulja za prženje; prilog po želji, ja sam koristila šareni krompir pire i svež paradajz.

Prvo sam pripremila začinjeni puter. Očistila sam i sitno iseckala beli luk, pa ga stavila u činijicu. Oprala pa iseckala peršun, pa dodala belom luku, a onda dodala puter i rukom ga dobro izmešala, pa ostavila sa strane.

Piletinu sam isekla na tanje šnicle, a onda svaku stavila u kesu za zamrzivač i dobro izlupala, da ih rastanjim i izravnam.

Svaku od šnicli sam prvo premazala senfom, malo posolila i pobiberila, pa stavila po malo začinjenog putera, urolala i dobro pričvrstila čačkalicama da fil ne ispada.

U jedan tanjir razbila sam jaja, malo ih posolila pa umutila.

U drugi tanjir sipala sam prezle, dodala parmezan, pa sve dobro izmešala.

Levom rukom sam umakala rolnice piletine u jaja, desnom ih valjala u prezle sa parmezanom, pa slagala na tanjir. Tako je najlakše, jer kad sve radite jednom rukom, na kraju vam ruka bude ulepljena od smese za pohovanje.

Tako pripremljenu piletinu sam umotala u foliju, pa stavila u frižider na oko pola sata. Naravno, može i duže, a možete do ove faze da spremite i danas za sutra, pa sutra samo dovršite.

Dok je meso bilo u frižideru, spremila sam prilog. Danas je to bio krompir pire, u koji sam ubacila i malo barene šargarepice i paškanata isečenih na krugove. U principu, i u originalu se ovo jelo najčešće služi sa pireom od krompira, ali mislim da bi lepo išlo i sa pirinčem, kuskusom ili bilo kakvim barenim povrćem.

Kad se meso malo odmorilo, izvadila sam ga iz frižidera, pa još jednom ponovila postupak pohovanja. Znači, još jednom uvaljala u jaja, pa u prezle sa parmezanom, i složila na čist tanjir.

U malo dubljem tiganju sam dobro zagrejala ulje (maslinovo od komine), pa ubacila piletinu da se prži. Smanjila sam temperaturu na srednju, pa pržila polako, okrećući da se lepo isprži sa svih strana, što je trajalo oko 15tak minuta.

Kad je bilo gotovo (bocnula sam čačkalicom da proverim da li lako ulazi i prošla je kao kroz puter), izvadila sam na papirni ubrus da se ocedi od suvišne masnoće, povadila čačkalice i poslužila toplo, na podlozi od pirea, sa malo svežeg paradajza.

Bilo je zaista više nego ukusno, a kad se preseče izgleda veoma lepo, zbog fila od belog luka, peršuna i putera, tako da je odličan izbor čak i ako želite nekoga da zadivite.  😉

Prijatno! 🙂

 

#piletinakijev #pohovanapiletina #crvenkapinakujna

Please follow and like us:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *