Mus od čokolade spremala sam već na više načina, ali nikada nisam bila ovako iznenađena kao juče, kada sam spremila ovaj posni, ili veganski, kako se kome više dopada. Jer, ono što je glavna razlika u odnosu na sve ostale, je jedan veoma zanimljiv sastojak po imenu “akvafaba”. Većina vas verovatno ne zna o čemu se radi, a nisam znala ni ja, do pre nekoliko dana. Postoje neki, da tako kažem, nusprodukti raznih sastojaka koje najčešće bacimo, a ispostavlja se da su često korisniji i zdraviji od osnovnih.
Recimo, surutka, koja je nusprodukt sira, koja je od njega zdravija mnogo puta. Ili list rotkvice koji najčešće bacamo, a koji je neverovatan lek za anemiju. E, takva je i akvafaba! U redu, otkriću vam o čemu se radi, neću vas više držati u neizvesnosti. U pitanju je vodica u kojoj su odstajale mahunarke. Može se koristiti vodica svih vrsta, ali se za kolače i kao zamena za jaja najčešće koristi ona od leblebija, pošto je potpuno neutralna. Ona je i glavna zvezda ovog divnog musa.
Kupujem leblebije kad god naletim na njih. Najčešće u “DM” parfimerijama, u kojima postoji i jedan deo sa zdravom, organski gajenom hranom. Koristim ih za kuvanje raznih jela kao što su supe, čorbe i gulaši, ali i salate i još mnogo toga. No, najčešće završe u namazu koji retko ko ne voli, a to je humus. Uglavnom, kad god spremam nešto sa njima, koristim te gotove, već kuvane, iz organskog uzgoja, koje su baš dobre. Ali vodicu uvek bacim.
E, otkad sam videla šta se sve sa njom može – neću više nikad! Čula sam i ranije da je od nje moguće umutiti šlag, ali se nisam mnogo udubljivala u priču. A onda sam kod onih divnih irskih blizanaca o kojima sam već pisala, “The Happy Pear”, videla nekoliko recepata sa njom i ostala zabezeknuta! Dakle, od akvafabe, možete da napravite majonez, možete da je koristite kao zamenu za jaja, za mućena belanca, za mekša posna peciva, palačinke, pa čak i za puslice! O da, i čuvena torta Pavlova, napravljena u čast balerine Ane Pavlove, tako da podseća na njenu baletsku haljinicu, onako bela i nežna. Dakle, čak i torta Pavlova, može da se napravi od akvafabe, i da niko nikada ne pomisli da u njoj nema jaja!
A ako vam trebaju leblebije, ali akvafaba tog momenta ne, možete i da je sipate u teglu, pa sačuvate za nešto drugo. U frižideru može da stoji do pet dana, a u zamrzivaču i nekoliko meseci. Predlog koji sam pročitala negde je da je sipate u posudice za led i posle izvadite, pa spakujete u kesicu za zamrzivač. Tako imate doze koje su otprilike veličine jednog manjeg jajeta. Odmrznite je polako, i umutite kao i svežu. Ja to radim sa sokom od limuna, pa svakog jutra imam već spreman, za toplu vodu sa limunom, koju pijem svakog jutra već neko vreme. Lakše nego da svakog jutra, onako sanjiva, cedim limun, a on time ništa ne gubi.
I tako, gledajući šta se sve može sa akvafabom, reših da probam da napravim ovaj posni mus od čokolade, da vidim hoću li uspeti tako da ga umutim, jer mi puslice nikada nisu uspele kako treba. Rečeno – učinjeno!
Inače, za ovaj recept potrebna su vam samo četiri sastojka, tako da je uz sve ostalo i jeftin. Desilo se da sam sve već imala u kući, pa je bilo šteta ne probati ga. Ne treba ni da vam pričam da je nestao istom onom brzinom, koja mi je bila potrebna da ga napravim. I da ne dužim više – evo recepta.
Potreban materijal: 150 ml akvafabe (vodice u kojoj su stajale leblebije), 100 gr čokolade za kuvanje, 3 ravne kašike šećera (može i manje), nekoliko kapi limunovog soka.
Dakle, ocedila sam jednu teglicu leblebija i dobila oko 150 ml akvafabe. Leblebije sam ostavila, pa kasnije upotrebila da napravim humus, a akvafabu sipala u čistu i suvu posudu za mućenje, i srednjom brzinom mutila oko tri minuta, dok nije počela da liči na šlag. Zatim sam dodala nekoliko kapi limunovog soka, pa nastavila mućenje (malo brže) i jednu po jednu, dodala sve tri kašike šećera. Kada sam umutila čvrsti beli krem, ostavila sam ga da sačeka, pa se posvetila čokoladi.
Izlomila sam čokoladu za kuvanje, pa je otopila na pari. Dakle, stavila sam je u činiju, koju sam stavila na šerpu sa malo vruće vode na dnu, pa onda stavila na šporet i uz povremeno mešanje, sačekala da se otopi. Kad je postala potpuno tečna, sklonila sam je sa šerpice u kojoj je ključala voda. Inače, da vas podsetim, činija ne treba da dodiruje vodu.
U činiju sa čokoladom, sipala sam otprilike trećinu umućenog snega od akvafabe, pa polako mešala, da se ne bi izduvalo. Zatim sam polako dodavala ostatak, i mešala dok se sve nije pretvorilo u divni, lagani mus.
Mus sam sipala u šoljice za kafu, što je sasvim lepa doza, a i ova količina je taman dovoljna za šest šoljica. Ostavila sam da se lepo ohladi u frižideru, a onda dekorisala svežim borovnicama i poslužila popodne, u ono vreme kada nam svima malo padne šećer.
Divan je, penast i lagan, a evo kako izgleda kada se zagrabi kašičicom…
Kao što vidite, ima teksturu kao svaki drugi mus od čokolade…
… i što se ukusa tiče, nema nikakve razlike u odnosu na one sa jajima i mlekom, a mnogo je lakši, i jednostavniji.
Mi smo zaista uživali, a nadam se da ćete i vi, jer je pogodan za sve, pa i za one koji trenutno poste, vegane, i one koji su alergični na mleko ili jaja. Jednom rečju – savršen!
Probajte, uživajte i prijatno vam bilo!
Voli vas vaša Crvenkapica