Testenine, lazanje, rizota

Špageti bolonjeze (Ragù alla bolognese)

Špageti Bolonjeze (Ragù alla bolognese) su definitivno jedan od najomiljenijih recepata za pastu. Ni mi nismo izuzetak, špageti se i kod nas najčešće spremaju upravo ovako.

Ja ih ne spremam tako često, ali su jedan od mojih kečeva iz rukava, kad imam goste za koje nisam sigurna šta vole, jer špagete bolonjeze vole skoro svi. Čak i oni koji baš i nisu “ludi” za pastom, kad pomirišu ovaj sos, uglavnom nemaju primedbi.

A inače, ovaj sos je nastao u oblasti oko italijanskog grada Bolonje, po kojoj je i dobio ime. Smatra se da je to bilo negde u XVIII veku, i da je jedno od narodnih jela, jer nema informacija da ga je patentirao neko od kuvara. 

Italijani ga najčešće zovu samo “ragù” i prvobitno se služio sa taljatelama (to je ona testenina koja je pljosnatija i malo šira od klasičnih špageta). Danas se najčešće služi sa špagetima, a koristi se i kao jedan od sosova za lazanje

U suštini, sos je sličan onome koji koristimo i kao fil za musaku ili pitu sa mesom. I opet dolazim do iste konstatacije da svi mi u principu kuvamo slična jela sa različitim nazivima i malim razlikama u sastojcima, ali smo, naravno, svi ponosni na svoje, i vrlo drčni kad neko prokomentariše ovako, kao ja sada.

Postoji mnogo verzija Bolonjeze sosa, od različitih vrsta mesa, a u novije vreme čak i varijante bez mesa, za vegetarijance. Ali oni koji vole ovo klasično jelo u onom izvornom obliku, na tu varijantu gledaju s nepoverenjem. Jer, to čak i ja mislim, bez mesa to jednostavno nije to.

Moj recept je najsličniji receptu Đenara Kontalda, naravno, sa nekim razlikama, jer ja uvek nešto moram da dodam ili promenim. Ali, u suštini, to je to…

Potreban materijal (za 4 osobe): 400 gr špageta, 3 kašike maslinovog ulja, 250 gr mlevenog mesa (koristila sam juneće), 1 veća glavica crnog luka, 3 čena belog luka, 1 konzerva paradajza pelata (ili u sezoni 2-3 veća sveža), 1 šargarepa, 1 dl crvenog vina, so, biber, bosiljak, peršun; za služenje: nekoliko kašika parmezana.

Prvo sam očistila sve povrće, pa šargarepu isekla na kockice, a crni i beli luk sitno. Paradajz pelat sam samlela u blenderu i ostavila sa strane.

Na ulju sam prvo malo izdinstala crni i beli luk, a onda dodala meso, nekoliko kašika vode da bi se meso lepo razdvojilo na mrvice, pa šargarepu, i polupoklopljeno dinstala dok tečnost nije malo usahla.

Onda sam dodala prvo vino, pa nastavila da dinstam dok alkohol nije ispario, a zatim mleveni paradajz i nastavila sa dinstanjem dok šargarepa nije omekšala, a sos se fino zgusnuo. 

Na kraju sam začinila, dodala malo soli, bibera i bosiljka, pa kad sam bila zadovoljna, smanjila temperaturu na najmanju, a sos ostavila da se krčka dok ne spremim špagete.

Špagete sam skuvala u dosta posoljene vode, naravno, al dente, a onda procedila i sačuvala malo vodice od kuvanja.

U proceđene špagete sipala sam jednu kutlaču sosa pa dobro izmešala, dodala i malo vode od kuvanja da ne budu suve, a onda podelila na tanjire i na svaki dodala po veću kutlaču sosa, posula peršunom i parmezanom, i odmah poslužila. 

Bilo je zaista odlično, a u prilog tome govori činjenica da je sve nestalo za 15-tak minuta. Svi su ćutali i motali špagete, a ćutanje je uglavnom znak da je nešto toliko dobro, da se nema vremena za razgovor.

Prijatno! 🙂

#špageti #bolonjeze #špagetibolonjeze #pasta #pastabolonjeze #spaghetti #spaghettibolognese #crvenkapinakujna

Please follow and like us:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *