Recept za japansku salatu od krastavaca i algi našla sam u jednom malom kuvaru koji sam pre neki dan kupila na Sajmu knjiga. Napisala ga je gospođa Secuko Inumaru, Japanka koja već više od trideset godina živi u Beogradu.
Naime, kada se pre mnogo godina doselila ovde, mnoge namirnice nije mogla da kupi jer ih niko nije uvozio, tako da je svoje recepte prilagodila našem podneblju. A onda je poželela i da ih podeli sa nama, pa napisala ovaj mali, bogato ilustrovani kuvar japanskih jela sa minimalnom količinom stranih sastojaka.
S obzirom da poslednjih godina rado istražujem kuhinje Dalekog istoka, a posebno Kine i Japana, nisam se mnogo premišljala da li da ga kupim. Što ih više istražujem, shvatam zašto ti narodi spadaju u najzdravije i najdugovečnije na planeti.
Jedu sve, ali umereno. Najveći deo njihove ishrane čini povrće koje je minimalno termički obrađeno ili sirovo, mlečnih proizvoda skoro da nema, mesa ima ali nikada previše, dok iz mora jedu sve. Ribu, sve vrste morskih plodova, kao i alge. To možda nisu ukusi na koje smo navikli, ali je hrana izuzetnog kvaliteta i veoma zdrava, tako da joj treba dati šansu.
A otkad su u naše krajeve došli Kinezi, mnogo toga su doneli, tako da se sada po njihovim samoposlugama mogu naći i alge, i razne vrste pirinča, testenina, raznih sosova, ulja, semenja, čajeva, začina i raznih drugih đakonija.
Ono što današnji recept čini malo neobičnijim su upravo vakame (wakame) alge i soja sos. Iskreno, ja više volim nori alge, koje se prodaju sušene i presovane jer se takve koriste za suši, ali gospođa Secuko je koristila vakame, pa sam sam ispoštovala njen recept.
Morske alge su u stvari povrće iz mora. U Japanu je u svakodnevnoj upotrebi više od dvadeset vrsta algi, dok je kod nas poznato svega desetak. Izuzetno su korisne u čišćenju tela od toksina, ali su i veoma ukusne.
Bogate su vitaminima (A, B1, B2, B6, C, D i E), zdravim mastima, hlorofilom i jodom, tako da su nutritivno zaista izuzetna namirnica. Mogu da se kuvaju, peku, prže, a mlevene se mogu koristiti kao začin. U svakom slučaju, koriste se u malim količinama, ali su zaista jedan od izvora vitalnosti.
Vakame alga, koja je sastavni deo današnjeg recepta, koristi se najviše u supama kakve se spremaju širom jugoistočne Azije. U svežem stanju je smeđe boje, ali kuvanjem postaje zelena. Bogata je kalcijumom, gvožđem, jodom i vitaminima A, C i B grupe. Pored toga, utiče na ubrzanje metabolizma i razlaganje masti, tako da je pravi čistač organizma.
Ove alge do nas stižu vezane u mašnice, pa osušene. Rehidrirane imaju intenzivan miris i ukus mora što nekima ne prija, ali mi volimo, pa nam se ova današnja salata dopala.
Inače, ovo je jedan od najjednostavnijih recepata jer se gospođa Secuko potrudila da koristi samo najneophodnije namirnice. Zato vam ga tako prenosim i ja.
Pa, da krenemo sa spremanjem…
Potreban materijal (za 2 osobe): 2 krastavca srednje veličine, 2 mašnice vakame alge, so, 1 kašika soja sosa.
Vakame alge sam isprala pod mlazom tople vode, pa ih stavila u malu činiju, prelila ključalom vodom i ostavila da odstoje u njoj oko sat vremena.
Krastavac sam delimično oljuštila, ostavljajući i po malo korice, da bi salata imala lepšu boju. Zatim sam ga isekla na tanke štapiće široke 2-3 mm a dugačke oko 5 cm. Deo sa semenom sa odbacila, jer u njemu ima najviše vode, od koje imamo više štete nego koristi, budući da utiče na nadimanje.
Iseckani krastavac sam stavila u odgovarajuću činiju, posolila dobrim prstohvatom soli, izmešala i ostavila da odstoji tako pola sata, da mu so izvuče suvišnu vodu. Zatim sam ocedila krastavac i stavila ga u činiju za služenje.
Natopljenu vakame algu sam prvo ocedila od vode, razvezala mašnice pa ih iskla na tračice otprilike iste veličine kako sam sekla i krastavce. Isečene tračice sam vratila u činiju iz koje sam prosula vodu, pa ih zalila soja sosom i ostavila da odstoje još desetak minuta, a onda poslagala u činiju pored krastavca i odmah poslužila.
Japanci retko mešaju svoja jela. Uglavnom tako poslažu sastojke jedan do drugog, da bi u toku jela sami pravili kombinacije kakve žele, tako da svaki zalogaj može da bude drukčiji.
Salatu sam poslužila uz pečenu piletinu i mogu da vam kažem da je izuzetno prijala. Možda na ovaj ukus niste navikli, ali vredi probati, jer zaista je izuzetno zdrava, a pritom i veoma osvežavajućeg ukusa.
Prijatno! 🙂
#salata #krastavac #alge #vakame #crvenkapinakujna