Glavna jela

Musaka od komorača

Jeste li probali komorač? Nije baš uobičajeno povrće kod nas, tako da se tek ponekad nađe na policama naših prodavnica. Spremala sam ga svega nekoliko puta u životu uglavnom kao salatu, jednom sam ga grilovala i jednom pekla u rerni posutog sa malo parmezana, kao što često radim sa raznim vrstama povrća. Ali danas sam poželela nešto novo, pa rešila da napravim musaku od komorača.

Inače komorač u našim krajevima zovu još i morač, divlja mirođija (jer listići podsećaju na nju), anisovac (jer se seme koje daje suši i melje pa od njega pravi začin po imenu anis), na egleskom se zove „fennel“, a na latinskom „foeniculum vulgare“.

Ono na šta mene uvek podseti miris komorača, su „Bornhi“ bombone koje smo svi jeli kao deca. Za njih je korišćen anis, i prva asocijacija mi je uvek na njih i reklamu: „Uzmite Bronhi, lakše se diše.“

Kao što rekoše u reklami, komorač se koristi u lečenju kašlja, za čišćenje bronhija, protiv prehlade i gripa, kao i kod loše probave. U industriji lekova koristi se i za popravljanje ukusa preparata, a od anisa se pravi i rakija zvana mastika ili anasonlija (grčki „uzo“).

U stvari, koristi se cela biljka. Listići za čaj i za dekoraciju jela, seme kao začin, a koren kao svako drugo povrće, za jelo. Može da se kuva, peče, dinsta, bari, ali i da se jede sirov. Nije ni naročito skup, ali nas kao male nisu naučili da ga jedemo, pa se nerado odlučujemo da ga kupimo i probamo. Međutim, ako mu date šansu, možda vam se i dopadne. Nama jeste.

Evo recepta:

Potreban materijal (za 2 osobe): 2 glavice komorača srednje veličine, 1 veza mladog crnog luka (van sezone može 1 veća glavica crnog luka), 250 gr mlevenog mesa (ja koristim junetinu), 1 jaje, 1 dl mleka, 20-30 gr rendanog parmezana, 2-3 kašike ulja, so, biber, kari, kim (po želji), peršunov list.

Komorač sam očistila od spoljnih listova, listiće sa vrha ostavila za dekoraciju, a ostalo isekla na tanke kolutove, stavila u šerpu i zalila vodom, pa prokuvala jedno 5 minuta. Zatim sam ga ocedila, prelila hladnom vodom, ocedila i ostavila na stranu.

Na malo ulja sam propržila meso, dodala mu par kašika vode da bi se lepo razdvojilo na grudvice (fazon koji sam naučila gledajući našeg šefa Stambola Geštamova), pa kad je pobelelo, dodala očišćen i na krugove isečen mladi luk i pržila još malo. Začinila sam solju, biberom, peršunom, karijem i kimom (ova dva poslednja nisu obavezna, meni se dopada ukus pa ih koristim u ovakvim kombinacijama), izmešala dobro i sklonila sa vatre.

Posudu za pečenje podmazala sam sa malo ulja, pa poređala pola barenog komorača, po njemu rasporedila sos od mesa, pa ostatak komorača.

Napravila sam preliv od jajeta i mleka, malo ga posolila, pa prelila jelo, posula parmezanom i seckanim listićima komorača, pa stavila u rernu zagrejanu na 180 C i pekla oko 20-25 minuta. Isključila sam, pa ostavila jelo još jedno 5 minuta u rerni, a onda izvadila i poslužila toplo, sa zelenom salatom.

Ova musaka je malo drukčija od onih na koje smo navikli, ali je zaista odlična. Predivno miriše, deluje osvežavajuće i izuzetno je ukusna.

Probajte i prijatno vam bilo 🙂

 

#musaka #grčkakuhinja #komorač #musakaodkomorača #anis #mastika #uzo #fennel #crvenkapinakujna

Please follow and like us:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *