Supe, čorbe, variva

Slatki kupus sa piletinom

Nekako mi je ovo “slatki” kupus uvek zvučalo malo smešno jer kad razmišljam o slatkom, mislim na slatkiše. Ali tako su smislile naše nekadašnje domaćice da bi se razlikovalo od kiselog. Tačnije, one su ga nazvale “sladak kupus”, ali mislim da je slatki pravilniji izraz. A kupus je, inače, jedna od najvažnijih povrćki sa ovih prostora, jer se uz kiseli kupus lakše preživljavalo siromaštvo.

I danas se kiseli na veliko. Mislim da bar 60% srpskih porodica kiseli kupus pod obavezno. Svega drugog ne mora da bude, ali kiselog kupusa mora. To rade čak i oni koji žive u inostranstvu, pa ih tamošnje komšije malo čudno gledaju, ali pretpostavljam da im sve postane jasnije kad ih domaćini neki put pozovu na sarmu.

Ja, u principu, izbegavam da kuvam ona klasična srpska jela. Ako i skuvam nešto, to obično nije onako kako su svi navikli i kako su kuvale naše mame i bake. Tako i kupus. Skuvam ga jednom do dva puta godišnje na ovaj način, nekad s mesom, nekad bez, onako klot, sa povrćem. Toliko često mi čak i prija.

U jednom od nastupa ludila pre desetak godina sam probala onu tzv. kupus-dijetu. Ismejasmo se kad se pre izvesnog vremena pojavila ona reklama gde neki klinja priča kako oni kao porodica sve rade zajedno. Ne znam, kad se bata rodio, svi su slavili, kad je sestra raskinula sa dečkom, svi su bili tužni…

Al’ kad je rekao: “Kad je mama bila na kupus dijeti – svi smo plakali”. Moj dragi je na to dodao: “I ja sam plakao”, hihihi.

Jes’ vala! Ne znam da li ste ikada probali tu glupost od dijete, ali ja sam stvarno, bukvalno, posle tri dana samo pogledala tu čorbu od kupusa i počela da plačem k’o kiša. 

Ni sama ne mogu da objasnim osećanje. Niti sam nešto plačljiva, niti plačem k’o normalno žensko (zbog knjiga, filmova i sličnog). Plačem obično kad me dotakne lepa muzika, na koncertima, i kad mi se stvarno dogodi neka lična tragedija. Ali na kupus – dijeti sam plakala k’o kiša pri pogledu na tu nesrećnu čorbu.

Onog momenta kad su mi krenule suze, moj dragi je ustao, uzeo šerpu sa čorbom i izručio je u vc-šolju, a onda me pitao: “Šta ti se jede?” Na šta sam ja briznula u još gori plač, hihihi. Sad se smejem, a onda mi uopšte nije bilo do smeha, ali tako to biva.

Stvarno, onoga ko je tu dijetu smislio trebalo bi uhapsiti. Ali, Bogu hvala, sve više žena se okreće nekim normalnijim i zdravijim načinima ishrane, pa za tu glupost sve ređe čujem. A čula sam o njoj posle svašta i mogu da vam kažem da nijedan komentar nije bio dobar.

U svakom slučaju, od kupus-dijete pa na ovamo, nama se kuvani kupus toliko ogadio da ga ne bismo podneli češće od dva puta godišnje. A osim toga, sva ta povrća na K su izuzetno zdrava ali stvaraju takve gasove u stomaku, da moj dragi obično kaže: “Znači, noćas će pločice u kupatilu da otpadaju sa zidova”, znate već zbog čega, hihihi.

Ali stvarno je tako, u tu grupu spadaju kupus, karfiol, keleraba, kelj… i zaista se ne zna šta stvara veće gasove. Probala sam i u ta jela da dodam nanu, kao što obično radim kad kuvam pasulj, ali u pasulju se ona skoro i ne oseti, a ovde mi se nekako ne slaže. No dobro, preživećemo.

Elem, pošto oboje volimo kombinaciju kupusa i piletine, naročito kao toplu salatu o kojoj sam već pisala ili u kineskoj verziji sa kikirikijem, smislila sam ovo varivo u kome koristim slične sastojke, ali se jede kašikom.

Evo recepta:

Potreban materijal (za 2-4 osobe): 1/2 kg kupusa, oko 200 gr pilećeg filea, 1 veća glavica crvenog luka, 2 čena belog luka, 1 sveža crvena paprika (može, ne mora ako joj nije sezona), 1 veći paradajz (ili 2 dl nekog gustog kuvanog), 2 šargarepe, 2 korena peršuna, 1/2 manjeg korena celera, 2 manja krompira, 3 kašike ulja, so, biber, peršunov list.

Crni i beli luk, šargarepu, peršun i celer sam oljuštila pa iseckala na kockice. Crvenu papriku sam oprala pa i nju isekla isto tako. Paradajz sam oljuštila, pa isekla što sam sitnije mogla. Kupus sam očistila pa isekla na tanke rezance. Na kraju sam i meso isekla na kockice i sve je bilo spremno.

U veću šerpu sam sipala ulje, pa prvo stavila crveni i beli luk da se proprži. Kad je luk počeo da žuti, dodala sam piletinu, pa propržila i nju sa svih strana dok nije pobelela.

Zatim sam dodala sve ostalo povrće (šargarepu, peršun, celer, paradajz, papriku, krompir i kupus), promešala, pa sipala vodu. Ne treba da ima previše vode, dovoljno je da ogrezne, jer sve ovo povrće i onako većim delom jeste voda, tako da će biti sasvim dovoljno. 

Pustila sam da počne lagano da vri ali ne i da ključa, a onda smanjila temperaturu na pola, pa polupoklopljeno kuvala oko 40-tak minuta, dok se sve povrće nije skuvalo, pošto se u ovoj varijanti meso skuva pre povrća.

Kad je povrće lepo omekšalo, začinila sam solju, biberom i peršunom, pa poslužila toplo, sa finim crnim hlebom i salatom od paradajza. I baš je prijalo, tako fino, lagano a zasitno.

Prijatno! 🙂

Please follow and like us:

2 thoughts on “Slatki kupus sa piletinom

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *