Znam da se mnogima dešava da kupe limun tek da ga imaju u kući, a onda im stoji danima, ne urade ništa s njim i na kraju ga bace, jer krene da se kvari ili se potpuno osuši. I ja sam bila takva, zato i znam. Ali, posle svega što sam ovih dana pročitala o zamrznutom limunu, nema šanse da ikada više bacim ni trunčicu. Jer ne samo da mogu da napravim sok od zamrznutog limuna, već mogu da ga upotrebim za razne druge recepte.
Ideju sam pročitala još odavno, ali se nisam preterano udubljivala. Čak sam ga jednom zamrzla, pa me je posle mrzelo da ga rendam, i na kraju sam ga ubacila u neku čorbu. U stvari, da priznam, rende baš mnogo i ne volim da koristim jer se skoro svaki put povredim. Ili izrendam prstić, ili slomim nokat, ma, skoro pa obavezno moram nešto da uradim.
Ali pre neki dan sam ponovo naletela na članak, pa pročitala jedan, drugi, treći i na kraju otišla u kuhinju, limunčiće koji su mi već danima stajali u kuhinji prvo dobro oprala, onda stavila da odstoje malo u rastvoru vode i sode bikarbone, a zatim ih isekla na četvrtine, stavila u kesu i ubacila u zamrzivač. Jer, ono što sam pročitala, ostavilo me je otvorenih usta.
Od ranije znam da je smrznuto voće bolje za sok, jer zamrzavanjem postaje sočnije. Na kraju krajeva, voće za sokove se i čuva u hladnjačama, zar ne? Ali limun baš i nije uobičajeno voće u našim krajevima. Mislim, slabo se gaji ovde jer je suviše hladno, pa je moguće očuvati ga samo u zatvorenom.
Pre petnaestak godina sam u jednom momentu i sama probala da ga odgajim. Onako, najjednostavnije, iscedila sam limun za sok, dopao mi je jer je bio izuzetno sočan, a imao je krupne, zdrave semenke. Sačuvala sam ih, stavila prvo na malo vodom natopljene vate da proklijaju, a onda zasadila u plastične čaše. Dva sam ostavila sebi, a ostale podelila prijateljima.
Ta dva što sam ostavila sebi su rasla lepo i stigla me po visini, ali nikako da rode. Lišće je bilo tako aromatično da sam ga u nekoliko navrata koristila kao začin i bilo je odlično. Na kraju su toliko porasli, da više nisam imala gde da ih čuvam, pa sam ih poklonila tetki mog dragog, koja je imala veliki stan i terasu. Ali, ni tamo im nije prijalo, pa su se preko zime osušili. Ipak su ovo ekstremni uslovi za gajenje citrusnog voća. Može, ali baš i nije neka sreća.
Ali da se vratim na smrznuti limun. Elem, od njega se ništa ne baca, jer je sve korisno. Kako sok, tako i pulpa, semenke, a naročito korica. U korici se, inače, i nalazi najviše ukusa i mirisa, pošto je svaka ona porica na njoj u stvari ampulica eteričnog ulja. A i sve ostalo, najkorisnije, je upravo tu.
Može da se zamrzne ceo limun, jer je tako zgodniji za rendanje, a može i da se iseče, pa stavi u kesu za zamrzivač, a onda koristi po potrebi. Može i da se prvo samelje u nekoj od kuhinjskih seckalica, a onda sipa u posude za led, pa uzima po potrebi. Kako god vam je zgodno, samo ga nipošto ne bacajte jer kad ga iscedite pa bacite ostatak, bacili ste njegov najbolji deo.
Kažu da zamrznuti limun ima veću moć od hemoterapije i da leči neke vrste raka, a naročito rak dojke. Ne znam koliko je tačno, ali ako ništa drugo, za razliku od hemoterapije koja “jedno leči-drugo razboljeva”, limun samo leči. Nema nikakvih nuspojava, tako da svakako treba probati jer ako ništa drugo, verovatno može da umanji štetu nastalu posle hemoterapije, pošto utiče na čišćenje celog organizma. Ako mu se još doda i malo sode bikarbone, ovo je jedan od najjačih prirodnih lekova. Kombinacija je sok od pola limuna i 1 kašičica sode bikarbone, a onda se uzima bar pola sata pre jela.
Elem, smrznuti limun deluje antimikrobno, protiv gljivica, crva i raznih parazita, pomaže kod regulisanja krvnog pritiska, deluje antidepresivno i pomaže kod raznih nervnih poremećaja. Dalje, svi mi limun vezujemo isključivo za vitamin C, a kora limuna osim njega sadrži i vitamine A i E, kao i B6, pa čak i minerale kao što su kalcijum, kalijum, magnezijum, fosfor, gvožđe i još neke, u manjoj meri. I osim povoljnog dejstva kod najtežih oboljenja, deluje i u prevenciji dijabetesa, jedne od najčešćih bolesti modernog doba.
Kada se limun zamrzne, pored svega što sam već navela, on nema rok trajanja. Možete ga čuvati neograničeno jer sigurno nećete zamrznuti više od kilograma. Limuna ipak ima preko cele godine, pa nema ni potrebe. A zamrznutog možete da ga rendate u čaj, supu, jela od mesa ili kolače, da ga stavljate u pića ili prelive za salate, pa ako volite, i da ga grickate. Šta god da uradite, organizam će vam reći hvala.
Zato, ne bacajte limunovu koricu, iskoristite je za razne stvari i podarite sebi malo zdravlja. Evo šta sam ja uradila…
Potreban materijal: nekoliko lepih limunova, voda; ako baš morate da zasladite, koristite med ili neki drugi zdravi zaslađivač poput stevije.
Kao i uvek, limun sam prvo dobro oprala toplom vodom, a onda stavila da malo odstoji u rastvoru vode i sode bikarbone, da bi mu se kora malo bolje očistila. Ostavila sam ga da stoji jedno sat vremena, a onda izvadila, obrisala, isekla na četvrtine, pa stavila u kesu i u zamrzivač.
Sat vremena kasnije, bio je spreman za dalji rad. Izvadila sam ga iz zamrzivača, isekla na malo sitnije komade, a onda stavila u kuhinjsku seckalicu. Ako je nemate, za to možete koristiti rende. Može da se izrenda, pa doda u jelo, a može i da se tako rendan ubaci u vodu, čaj, ili bilo šta drugo. U seckalicu sam, pored limuna, dodala i pola čaše vode, pa sve dobro samlela.
Mleveni zamrznuti limun može da se procedi kroz cediljku za čaj, doda voda i eventualno neki od zaslađivača. Tako ćete dobiti finu, blagu limunadu koju ja lično ne zaslađujem, a evo kako izgleda:
U tom slučaju, pulpu i koricu koje vam preostanu, možete da dodate u neko jelo, jer je šteta da se baci.
Može i bez ceđenja, i onda izgleda ovako:
Ako vam ne smeta što ćete osetiti pulpu, ovo je mnogo bolja varijanta.
Pošto sam upotrebila 4 limuna, imala sam više nego što mi je bilo potrebno za sok za danas, pa sam ostatak mlevenog smrznutog limuna stavila u kalupe za čokoladne bombone (jer posude za led nemam), pa ga tako, ponovo zamrzla:
a zatim izvadila iz kalupa:
Izgledaju k’o kolačići, zar ne? Spakovala sam ih u plastičnu kutiju, pa vratila u zamrzivač. Ove kockice su zgodne za one koji vole da dan započnu toplom vodom sa malo limuna. Samo ubacite kockicu u čašu tople vode:
i za tren oka, imate omiljeni jutarnji napitak. Naravno, ovako možete i da ih dodate u supu, stavite na meso koje se peče u rerni, ubacite u neki preliv za kolače, sos, ili bilo šta drugo.
I to bi bilo sve. Nadam se da su vam se ideje dopale. Ja, kao što rekoh, svečano obećavam da više nikada neću baciti ni trunčicu limuna. Napraviću od njega bilo šta od ovoga i učiniću nešto za zdravlje kako svoje, tako i svojih najmilijih.
Prijatno i neka vam je nazdravlje 🙂
#crvenkapinakujna #zamrznutilimun #smrznutilimun #limun #sokodlimuna #sokodzamrznutoglimuna #sokodsmrznutoglimuna #sokodlimuna #limunada
Praktično, zdravo, korisno, lepo izgleda, uvek pri ruci i može se nabaviti u većoj količini kada su akcijske cene! Svaka čast, hvala!
Hvala, draga. Znala sam da će ti se dopasti ❤