Predjela, prilozi, grickalice

Ćušpajz od čičoke

Jeste li probali nekad čičoku? Moram da priznam da ja dugo nisam. Viđala sam je povremeno na pijačnim tezgama ali mi nije delovala dovoljno privlačno da bih je i kupila. Ali, budući da me je pisanje o hrani nateralo da probam i ono što nikada nisam, konačno sam se odlučila da je kupim i dopala mi se. Po ukusu i teksturi, nekako me najviše podseća na kelerabu, mada keleraba ima jači ukus. Po izgledu, na prvi pogled malo podseća na đumbir.

Neki je zovu divlji krompir, neki Jerusalimska artičoka, mada nema mnogo veze sa Jerusalimom jer je poreklom iz Severne Amerike gde je prvo rasla kao korov. Kasnije je preneta u Evropu, tačnije u Francusku, a od XVII veka se malo intenzivnije gaji, otkad se saznalo za njena brojna lekovita svojstva.

Posebno se preporučuje dijabetičarima i ljudima koji žele da smršaju, jer se prilikom njene konzumacije ne povećava nivo šećera u krvi iako je sama prijatnog, slatkastog ukusa. Svaka krtolica sadrži oko 25% inulina, koji je prirodna zamena za sintetičke probiotike, pa je zato dobra kod tzv. lenjih creva i zatvora, kao i u prevenciji raka debelog creva. Što se vitamina tiče, čičoka sadrži C, D i vitamine B grupe, kao i značajnu dozu beta karotena. Štiti nas od malignih bolesti, raznih upalnih procesa i sezonskih virusa, jer zahvaljujući mnoštvu vitamina podiže imunitet. Pored toga, čičoka smanjuje masnoće u krvi, utiče na jačanje korena kose i smanjuje njeno opadanje. Ukratko, ovo je još jedna vitaminska bombica koja je pored svega toga i vrlo jeftina, tako da zaista nema razloga da je ne uvrstimo u svoj jelovnik malo češće.

Može da se sprema na više načina, a može da se jede i sirova. Probala sam prvo sirovu i vrlo je prijatnog ukusa, a može se dodati i u razne čorbice, variva ili salate. Danas sam je spremila kao ćušpajz, koji se najčešće služi kao prilog uz neko meso. Mada je, uz neku salaticu, sasvim fino lagano jelo pogodno i vegetarijance ili ljude koji trenutno poste.

Evo recepta:

Potreban materijal (za 2 osobe): 1/2 kg čičoke, 1 glavica crnog luka, 2-3 kašike ulja, so, biber, krupno mlevena paprika, peršunov list.

Crni luk sam oljuštila pa isekla na kockice. Čičoke sam isto tako oljuštila, ali isekla na kružiće.

U šerpu pogodnu za dinstanje sam sipala ulje i stavila ga da se zagreje, a onda stavila prvo crni luk i blago ga propržila, tek da počne da menja boju.

Zatim sam dodala seckanu čičoku, posolila, pobiberila, dolila 1 šoljicu vode, pa smanjila temperaturu i dinstala uz povremeno mešanje i dodavanje vode po potrebi, dok nije gotovo sasvim omekšala (15-20 minuta).

Kad je bila već skoro sasvim meka, ali da se ipak oseća pod zubom, dodala sam joj krupno mlevenu papriku i peršun, još malo propržila uz mešanje da se začini lepo rasporede, a onda poslužila toplu, uz salaticu i bila je zaista ukusna.

Nama se dopala, a nadam se da će i vama. 🙂

Prijatno! 🙂

 

#čičoka #ćušpajzodčičoke #dinstanačičoka #jerusalimskaartičoka #crvenkapinakujna

Please follow and like us:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *