Kačamak, palenta, pura, mamaljuga… sve su to imena pod kojima se može naći jelo koje se kod nas danas najčešće jede za doručak, mada je odlično i kao prilog uz pečena mesa, gulaše i slična jela. I u mojoj kući on je najčešće doručak, mada ga ponekad spremim i za večeru (ako u kući nema hleba) ili kao prilog uz bećar paprikaš. Ali pre neki dan sam, da obradujem dragog, kupila čvarke. Međutim, bili su malo više preprženi i tvrdi, pa mu se nisu mnogo dopali, te sam zato jutros rešila da spremim kačamak sa sirom i čvarcima, da ih potrošim.
Svi znamo šta ja kačamak jer su nam ga u detinjstvu mame i bake spremale bar s vremena na vreme, ali da vidimo malo odakle potiče. Kažu da sama reč ima tursko poreklo i da kaçamak u prevodu sa tuskog jezika znači kaša. Ostali nazivi se koriste širom Balkana, a čini mi se da koliko ima različitih naziva, ima i načina kuvanja, tako da ipak možemo da pričamo o različitim verzijama ovog jela. Neki koriste brašno a neki palentu, neki brašno sipaju u vruću vodu, neki u hladnu, pa postepeno zagrevaju. Neki umesto vode koriste bistru supu.
A isto jelo, sprema se i na severu Italije, i tamo ga zovu polenta. Neki kažu da odande i potiče, ali posle svega što sam pročitala, više nikome ne mogu da verujem.
U svakom slučaju, ovo jelo se kod nas najčešće služi sa mlekom i mlečnim proizvodima poput kiselog mleka, jogurta, sira, kajmaka ili pavlake. Naravno, može se dodati i hrskavo (na masti) ispržen crni luk, slaninica ili čvarci, a odlično ide i kao prilog uz gulaše i paprikaše.
Sećam se da je jedna moja školska drugarica, kad joj se jede nešto slatko, znala da napravi kačamak, prelije ga medom i pospe orasima. Nisam probala taj slatki ali eto ideje, pa ko želi, neka proba.
Mi najviše volimo baš ovaj klasični, pripremljen sa palentom, pa posut mladim sirom i vrućim čvarcima. A obično ga spremam vikendom, kada doručkujemo malo kasnije.
Evo recepta:

Potreban materijal (za 2 osobe): 200 gr palente, 1/2 l vode, malo soli, 20-tak gr putera, 150-200 gr mladog sira, 100 gr sitnih čvaraka.
U šerpu sam sipala 1/2 l vode, posolila je, pa stavila na ringlu da proključa. Zatim sam je skinula sa ringle, pa polako dodavala palentu i mešala žicom za mućenje da razbijem sve grudvice. Onda sam dodala puter, pa vratila na isključenu ringlu i uz mešanje kuvala još nekoliko minuta. Kad kačamak počne da se odvaja od suda u kome se kuva, gotov je.
Gotov kačamak samo podelila u tanjire, pa posula izgnječenim mladim sirom.
Sitne čvarke sam sipala u tiganj, pa stavila na ringlu da se malo zagreju, a onda njima posula kačamak i poslužila odmah, uz domaći kefir.
Bio je zaista odličan i mislim da je ovo pravi zimski doručak koji lepo greje stomak, podstiče metabolizam i čisti ceo organizam. Moja topla preporuka je da vam se češće nađe na trpezi, sa prilozima po želji, jer je zaista odlična ideja za doručak.
A ako skuvate malo više nego što treba, pa vam preostane, ne bacajte ga. Kuvan kačamak je odličan materijal da se od njega naprave ovi divni štapići, o kojima sam već pisala: Štapići od palente.

Prijatno! 🙂
#kačamak #pura #palenta #polenta #mamaljuga #kačamaksasirom #kačamaksačvarcima #crvenkapinakujna