Supe, čorbe, variva

Kejdžanska pileća supa sa kinoom

Ne spremam često jela za koja su nam potrebni sastojci sa različitih krajeva sveta, ali ponekad, kad nađem recept za koji se sastojci mogu naći i kod nas, volim da probam. A kao što mnogi od vas već znaju, supe i čorbe su moja omiljena jela, tako da mi je ova kejdžanska pileća supa sa kinoom legla kao lek. Pričala sam pre neki dan o hrani koja pruža utehu (comfort food). Mislim da su za mene to nekada bila testa, a danas su supe, okrepljujuće, fine, sa mnogo svežeg povrća. Ta para koja se diže sa tanijra tek skuvane supe nekako mi uvek deluje kao zagrljaj.

Danas sam nešto…hm,hm,hm, što naš narod kaže “na tri ćoška”. Sve kao da mi nešto fali, a ne znam šta. Zato, neću da vas smaram dalje, da pređemo na kuvanje.

Ali pre toga moram nešto da napomenem. U receptu sam koristila tzv. “kajun“, ili kejdžansku mešavinu začina. Elem, ja sam je dobila iz Australije, od moje drage prijateljice Senade, ali sam je skoro videla na polici u jednom od marketa. Nije posebno skupa, tako da je manje-više dostupna svima koji žele da probaju nešto novo. Lepo zaokružuje ukus ove supe, a može se koristiti i za mnoge druge recepte. Recimo, odlična je za mariniranje mesa, ali podjednako dobra i u onim pikantnijim jelima kao što su razni gulaši i paprikaši. Znam, to su mađarska jela, a Kejdžani su etnička grupa francuskog porekla iz Akadije (Kanada), koja od 18. veka živi u Luizijani, državi na južnom delu SAD, ali svejedno, u pitanju je začin pikantnog ukusa tako da bi sasvim slobodno mogao da se nađe u nekom od takvih jela.

Kejdžanska kuhinja je jedna od najinteresantnijih u SAD, i poznata po tim takvim jelima u kojima zaista ima svega i svačega, kao što je ova supa, a kao što su recimo i džambolaja (jambalaya) i gambo (gumbo). Naročito gambo je takav. Kažu da, kad im prilikom kuvanja preostane nešto, pa ne znaju šta će s tim kažu: “Ma staviću u gambo”. Ali o tome nekom drugom prilikom, kad rešim da spremim gambo.

Poznati su i po tome da žive uz močvaru u kojoj ima aligatora, koje i danas love i koriste u svojoj ishrani. Kao i za mnoge druge, nama neobične vrste mesa (poput žaba i zmija), i za meso aligatora kažu da podseća na piletinu. Ne znam, nisam probala, moguće je i da jeste tako.

A inače, ta kejdžanska mešavina začina sadrži: so, biber, beli luk u prahu, kajensku papriku, sušeni origano, sušenu majčinu dušicu, crni biber i sušeni crni luk. Ovo govorim tek da biste mogli da naslutite o kakvom je ukusu reč, prilično pikantno, zar ne?

Evo recepta:

Potreban materijal (za 2 osobe kao kompletan ručak): 1 kašika maslinovog ulja, 1 manja glavica crnog luka, 1 manji koren celera sa lišćem, 2 manje šargarepe, 1 kašičica kejdžanske mešavine začina (Kajun), 1/2 šolje kinoe, 1/2 l supe od pileće kocke, so, biber, 1 šolja seckanog brokolija, 1 pileće belo meso sa kožom i kosti; za služenje (može a i ne mora, ja nisam): kisela pavlaka.

U ovom receptu, piletina se kuva odvojeno. Stavila sam meso u šerpu, prelila ga hladnom vodom, stavila na ringlu da prokuljuča, pa onda smanjila temperaturu i kuvala još nekih 20-tak minuta, dok se nije potpuno skuvalo, a onda ga ostavila da se hladi tako u supi.

Za to vreme, očistila sam i na kockice iseckala crni luk, šargarepu i celer, a lišće celera isekla što sitnije (ostavila sam nekoliko listića za dekoraciju). Brokoli sam isekla na manje cvetiće, kinou sipala u šolju pa dobro isprala pod mlazom hladne vode i ocedila.

U drugu šerpu sipala sam malo ulja, pa stavila da se zagreje, a onda na njemu propržila crni luk, šargarepu i celer. Dodala sam prvo kejdžansku mešavinu, pa mešajući pržila još oko 5 minuta na srednjoj temperaturi. Zatim sam sipala kinou, pa dolila pileću supu (od kuvanja piletine + kocka jer belo meso nema mnogo masnoće), promešala i kuvala još oko 15-tak minuta.

Zatim sam dodala brokoli, pa još malo kuvala da i on omekša (ne više od 10 minuta), a za to vreme sam očistila piletinu od kože i kosti, pa prstima iscepkala na sitne komade, veličine zalogaja. Kad se i brokoli skuvao, u supu sam dodala piletinu, promešala i kuvala još možda 5 minuta, tek da se piletina zagreje, a onda doterala ukus solju i biberom, posula sa još malo lišća celera i odmah poslužila.

Kao što rekoh, u tanjir se može dodati i kašika kisele pavlake, ali ja ovog puta nisam. Bila mi je odlična i bez nje, i kao što rekoh, lekovita. Stvarno je mnogo dobra.

Prijatno 🙂

 

#kajun #kejdžanskamešavina #supa #supeičorbe #pilećasupa #kinoa #supasakinoom #kejdžanskasupa #crvenkapinakujna

Please follow and like us:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *