Hleb, peciva, pite

Kineske zemičke kuvane na pari

Ne znam kada sam prvi put čula za ove kineske zemičke kuvane na pari, ali znam da je bilo davno. Zbog njih sam godinama tražila da kupim posudu od bambusa, u kojoj se kuvaju i našla je prošle godine, sasvim slučajno, kad o tome više nisam ni razmišljala. To tako obično biva. I eto, već skoro godinu dana se kanim da spremim nešto u njoj i konačno je upotrebim. Već sam pričala o tome, da se ne ponavljam, otkad sam polomila nogu, sve nešto „hvatam krivine“. Ali, jutros sam se probudila i pomislila da je danas pravi dan za to.

Tako je i bilo. Malo sam pogledala nekoliko recepata za testo, ali mi je sve delovalo previše komplikovano. A onda sam se setila nekih jednostavnih, koje je Džejmi Oliver jednom spremao u svojim 15-minutnim obrocima. E, to je prava stvar za mene. I na kraju sam krenula od njegove ideje, ali napravila ipak nešto sasvim novo i svoje, jer on ih je spremao sa kokosovim mlekom, što je dobra ideja za one koji trenutno poste ili za vegane, ali ga ja nisam imala u kući, a nisam imala vremena da ga sama napravim. Zamenila sam ga jogurtom, a poželela sam i da ih nafilujem. Jer, Džejmi je pravio samo testo, pa ga naknadno filovao.

Ali čime? A onda, pošto sam već bila pristavila pileću supicu, rešim da iz nje izvadim meso, dodam neko povrće, začinim ga malo bolje i od toga napravim fil. Sve u svemu, ispalo je tako dobro, da sam morala da podelim recept sa vama, dragi moji. Mada, probaću da napravim još neku verziju, recimo posnu, sa biljnim mlekom i recimo, punjeno pečurkama. Ta mi se ideja trenutno vrzma po glavi, ali videćemo, ima vremena.

Da sada prionemo na posao, pošto treba malo više vremena da se sve spremi.

Evo recepta:

Potreban materijal (za 3-4 osobe): za testo: 1 šolja (od 1.8 dl) jogurta, 2 šolje brašna, 1 prašak za pecivo, 1 kašičica soli; za fil: 2 kašike ulja, 1 veći praziluk, 1 veza sremuša (ili šaka spanaća), oko 200 gr kuvanog pilećeg belog mesa, začini po želji: so, biber, krupna mlevena paprika, bosiljak, kari i đumbir su bili moj izbor; za sos: 1 dl soja sosa, 1 kašika pirinčanog sirćeta (ili jabukovog), 2-3 kašike susama, 1-2 kašike vode.

Prvo sam zamesila testo. U činiju sam sipala 2 šolje brašna, 1 kašičicu soli i 1 prašak za pecivo, pa sve dobro izmešala. Zatim sam dodala jogurt, pa mešala dok nije počelo da liči na testo, a onda malo izmesila rukom, pokrila i ostavila da odstoji dok spremim fil.

Praziluk i sremuš sam očistila i oprala, pa sitno iseckala. Piletinu sam izvadila iz supe, pa isecepkala sa dve viljuške. U tiganj sam sipala ulje i stavila da se zagreje, pa dodala seckani praziluk i propržila ga tek da intenzivno zamiriše. Zatim sam dodala piletinu i sremuš (kao što rekoh, ako mu nije sezona, može se upotrebiti spanać), pa dobro izmešala i propržila još malo. Dodala sam začine, pa sve ponovo izmešala, probala da vidim treba li još nešto, ali već je bilo odličnog ukusa. Zato sam krenula da spremam testo.

Posudu za kuvanje na pari sam razdvojila (moja ima dva reda i poklopac), pa u svaki red poslagala papirne korpice. Mislim da je mnogo bolje iseći papir za pečenje na kvadrate veličine 10 x 10 cm, to ću da uradim sledećeg puta. Papirne korpice su lepše, ali se testo sa donje strane malo zalepi za njih. Papir je bolji.

Zatim sam radnu površinu posula sa malo brašna, pa na njega izručila testo. Još malo sam ga premesila, pa razvaljala u deblju kobasicu, a onda podelila na 16 delova.

Svaki deo sam razvila oklagijom u krug veličine dlana, a onda na sredinu stavljala po kašiku-dve fila i umotavala skoro kao sarmicu. Preklapala sam fil, pa umotavala testom, i kad bih ga potpuno zatvorila, ređala u već pripremljene papirne korpice.

Gotove zemičke, poređane u dva reda posude, naređala sam jednu na drugu i stavila odozgo poklopac. Pošto je moja posuda mala, nisam mogla da kuvam u wok-u jer je preveliki, mada je on idealan za to. Zato sam našla šerpu odgovarajuće veličine, na koju mogu da stavim posudu od bambusa. U šerpu sam sipala oko 1l vode, pa stavila da proključa. Ako kuvate u wok-u, vode treba da ima toliko da ne dodiruje posudu, već samo malo, da može da se kuva na pari.

Kad je voda proključala, na vrh šerpe sam stavila posudu od bambusa, pa smanjila temperaturu da voda lagano vri, i ostavila da se kuva oko 15-20 minuta.

Za to vreme sam spremila sos. U činijicu za služenje sam sipala prvo soja sos, dodala malo vode, sirćeta i susama, pa sve izmešala i odmah je stavila na sto.

Skinula sam posudu od bambuusa sa šerpe, stavila na jedan tanjir i tako je iznela na sto, pa direktno iz nje služila zemičke, posute sa malo vlašca i susama, uz sos i zelenu salatu.

Kao što vidite, bele su i u prvom momentu deluju kao da su žive, ali verujte da nisu. Sasvim su lepo kuvane, mekane i izuzetno ukusne. Pogledajte kako izgledaju iznutra:

Ima oko njih malo više posla, kao što sam i mislila, ali nama su se dopale. Izuzetno su ukusne, mekane i sočne. Pravi su praznik za nepca, tako da se trud isplatio. Ako rešite da probate, nećete se pokajati.

Prijatno vam bilo 🙂

#crvenkapinakujna #zemičke #napari #kineskakuhinja

Please follow and like us:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *