Pirinčane nudle sa šitaki pečurkama su još jedno divno jelo koje se sprema brzo i lako, što je po vrućini veoma bitno. Uz to, daje priliku za eksperimentisanje, tako da varijacija na temu ima mnogo. Ako nemate pirinčane nudle, možete da ih zamenite špagetima, šitaki pečurke bilo kojim drugim (šampinjoni, bukovače, crne trube…) i tako dalje.
Mada, ako ste ikako u mogućnosti da dođete do šitaki pečuraka, bilo bi dobro da njih i upotrebite jer su prava riznica hranljivih sastojaka. Sećam se, za njih sam prvi put čula pre nekih dvadesetak godina, kada je moja mama pila neki preparat u kapsulama napravljen upravo od njih. Preporučila joj ga je doktorka, koliko se sećam, za čišćenje jetre i krvnih sudova.
A inače, ova pečurka se u svetu najviše gaji, mada potiče iz Japana. U prevodu sa japanskog, “shii” znači hrast, a “take” je pečurka. Tako da je “šitaki” (shiitake) pečurka koja raste na hrastu, tj. na panju hrasta, zbog čega se gaji po šumama i za svoj rast zahteva mnogo vode. Najviše se uzgaja u zemljama Dalekog istoka poput Japana, Kine i Južne Koreje.
U Kini se koristi kao hrana i lek još od vremena dobro poznate dinastije Ming, koja je vladala od druge polovine XIV do prve polovine XVII veka. Koristila se u lečenju bolesti disajnih puteva, jetre, u svrhu čišćenja krvi i za poboljšanje cirkulacije, kao i za opštu slabost organizma, podizanje imuniteta, i tako dalje.
Ova ukusna pečurka bogata je aminokiselinama, mineralnim solima, kao i vitaminima B grupe (B1, B2, B12). Sadrži i provitamin ergosterol, koji se u kontaktu sa suncem pretvara u D vitamin, tako da povoljno utiče i na lečenje prehlada.
Ono što je najznačajnije kod ove pečurke je to što se poslednjih godina radi na izdvajanju nekih njenih sastojaka za potrebe istraživanja vezanih za nalaženje leka za neka srčana oboljenja, rak i sidu (AIDS). Deluje na viruse, bakterije i gljivice, a kažu da je i pravi eliksir za sprečavanje preranog starenja. Zato mislim da je treba koristiti u bilo kom obliku, kad god za to imate prilike.
Kod nas se ove divne pečurke mogu naći u svežem ili sušenom obliku i mogu se koristiti za spremanje skoro svih vrsta jela. Ja volim sušene, koje kupujem u kineskoj samoposluzi na Novom Beogradu, gde kupujem i nudle i još mnogo štošta. Jer ipak, sušene imaju mnogo više ukusa, a mogu da stoje veoma dugo, tako da ih uvek imam i dobro mi dođu kad tražim nešto čime bih upotpunila neko jelo ili supu.
Ali da pređemo na recept…
Potreban materijal (za 2 osobe): oko 200 gr pirinčanih nudli, 10-tak šitaki pečuraka, 2 štapića celera (ili 1 manji koren), 1 glavica crvenog luka, 1 crvena paprika, 1 šargarepa, 2-3 kašike ulja, 3-4 kašike soja sosa, biber, đumbir u prahu, malo susama i susamovog ulja.
Pošto sam koristila sušene šitaki pečurke, prvo sam ih potopila. Stavila sam ih u činiju, prelila vrelom vodom, poklopila i ostavila da se rehidriraju i omekšaju oko sat vremena. Kad sam krenula da spremam, ocedila sam ih, pa isekla na tanje komade. Voda u kojoj su stajale je veoma aromatična pa se može koristiti u pripremi jela, ali meni ovog puta nije bila potrebna.
Očistila sam i oprala sve povrće, pa celer isekla na štapiće (listiće sam ostavila za dekoraciju), crveni luk na perca, papriku i šargarepu takođe na tanke štapiće.
Nudle sam stavila u činiju, prelila vrelom vodom, pa ostavila da omekšaju.
U vok (ako ga nemate, može i neki dublji tiganj) sam sipala ulje, pa stavila da se zagreje, a onda ubacila prvo crveni luk i propržila kratko, tek da zamiriše, a onda dodala prvo pečurke, pa zatim šargarepu, papriku i na kraju celer.
Malo sam smanjila temperaturu, pa pržila povrće uz neprestano mešanje, dok nije omekšalo (sve zajedno 10-tak minuta), a onda dodala soja sos i začine, pa na isključenoj ringli pržila još malo.
Nudle sam ocedila, isprala pod mlazom vode, pa ubacila u vok i dobro izmešala sa povrćem. I to je sve.
Sipala sam nudle u tanjire, posula ih seckanim listićima celera i susamom, poprskala sa malo susamovog ulja, pa poslužila odmah, dok su se još pušile.
Bile su divne, ukusne, mirisne i lagane, a veoma zasitne. Nama su izuzetno prijale i, što moj dragi kaže: “Ovo jelo nema šanse da se jede pristojno, ali i Kinezi ga jedu tako, pa me baš briga što srčem i mljackam”. Prema tome, spremite, navalite i uživajte, a o manirima za stolom brinite nekom drugom prilikom, hihihi.
Prijatno! 🙂
#nudle #pirinčanenudle #pečurke #šitake #šitaki #šitakipečurke #crvenkapinakujna