Rizoto (risotto) sa dagnjama i pečurkama obožavam, ali retko pravim. Ranije sam često spremala sličan, sa morskim plodovima, ali otkad sam prošlog leta na moru jela najsvežije dagnje ikada, ove smrznute mi više nisu baš mnogo zanimljive.
Nažalost, mi koji ne živimo uz more, u morskim plodovima možemo da uživamo samo ako kupimo smrznute. Predaleko smo od bilo kog mora, a plodovi su vrlo kvarljivi, tako da je to jedini način.
Ali one koje smo moj dragi i ja jeli prošle godine na moru bile su najjednostavnije, sa žara, sa malo limuna, peršuna i belog luka, ali je ukus bio pravi praznik za nepca. Pritom, bile su ekstra jeftine, oko 5 eura po porciji, tako da me je baš čudilo što uopšte nije bilo gužve, sedeli smo sami u restoranu. Izgleda da nema mnogo turista koji ih vole. Šteta!
Inače, kad sam u restoranu, nikad ne fotografišem tanjire sa hranom, kako to mnogi rade. Fotografišem samo ono što sama skuvam, da bih o tome pisala ovde. Ali kad su mi doneli pun tanjir ovih crnih lepotica, koje su, onako otvorene, mamile da zaronimo u tanjire i ja nisam odolela, izvadila sam telefon da škljocnem. Međutim, nemam pojma šta se desilo, ali kad sam kasnije, kod kuće pogledala, te slike nije bilo…
Upravo u glavi čujem poznatu melodiju iz “Zone sumraka”, ali zaista se nešto neobjašnjivo desilo jer dobro znam da sam okinula nekoliko snimaka a šta se s njima desilo, Bog Sveti zna. No dobro, nema veze, urezale su mi se u sećanje kao najbolje dagnje koje sam ikada probala.
Da se vratimo na recept. Rizoto nije nepoznato jelo i napisala sam recepte za više verzija, sa različitim dodacima. Ovaj je sa dagnjama i sušenim bukovačama koje takođe obožavam. Naravno, možete umesto bukovača da upotrebite šampinjone ili neke druge pečurke koje volite. Ja sušene bukovače uvek imam u svojoj kuhinji. Volim ih jer su praktične za mnogo različitih jela (paste, supe, čorbe, omlete, itd), pa su se tako našle i u ovom današnjem.
Evo recepta:
Potreban materijal (za 4 osobe): 250 gr dagnji, 20 gr sušenih bukovača, 1 veća glavica crvenog luka, 1 šolja (od 1.8dl) pirinča za rizoto, 1/2l supe od pileće kocke, 3 kašike maslinovog ulja, so, biber, peršunov list.
Prvo sam sve pripremila. Oljuštila sam crveni luk, pa ga isekla na kockice. Kocku za pileću supu ubacila sam u manju šerpu, pa je zalila sa 1/2l ključale vode i ostavila da se otopi. Bukovače sam izlomila na sitnije komade. Ako ste umesto njih uzeli neke sirove pečurke, isecite ih na listiće.
Dublji tiganj, u kome najčešće pravim rizoto, stavila sam na vatru da se zagreje. Sipala sam ulje, pa ubacila crveni luk da se proprži, uz stalno mešanje. Kad je luk postao staklast, dodala sam pirinač, pa uz mešanje propržila i njega, a onda ga zalila kutlačom supe.
Smanjila sam temperaturu na srednju, dodala i bukovače, pa uz povremeno mešanje kuvala rizoto, povremeno dodajući po kutlaču vode, kad vidim da tečnost nestane.
Rrekla sam to više puta, ali ponoviću, nije na odmet. Kad kuvate rizoto, nema mrdanja od šporeta, jer ovo jelo se kuva relativno kratko, ali zahteva svu vašu pažnju i ljubav. Zahteva ali i vredi, verujte mi.
Kad sam u jelo ulila poslednju kutlaču supe, probala sam da vidim da li je pirinač već kuvan i da li je dovoljno slano, pa dodala još malo soli i bibera. Onda sam ubacila smrznute dagnje, pa isključila ringlu i kuvala još možda najviše 5 minuta, dok se dagnje nisu skuvale a suvišna tečnost ponovo usahla.
Gotov rizoto sam skinula sa vatre, poklopila, pa ostavila da odstoji par minuta. Ovo je veoma važan korak, koji preporučuju italijanske domaćice.
Kad se rizoto odmorio, posula sam ga svežim, seckanim peršunom, pa poslužila uz zelenu salatu. Kod Italijana važi pravilo da se u rizoto sa ribom i plodovima mora ne dodaje sir, mada ima i nekih koji dodaju eventualno malo parmezana, čisto kao začin. Ja ovog puta nisam, ali verujte da nije ni bio potreban. Rizoto je bio zaista odličan, kremast, fin i “al dente”, baš kako treba. Nama je prijao, a nadam se da će i vama.
Prijatno 🙂
#crvenkapinakujna #rizoto #risotto #dagnje #bukovače #rizotosamorskimplodovima #rizotosaskoljkama #rizotosadagnjama