Znate ono kad vam se desi da u kući imate od svega po malo, pa ne znate šta biste mogli da skuvate? E, meni se juče upravo to dogodilo, pa sam malo “stavila prst na čelo” i pade mi na pamet da spremim ovaj divni rizoto (risotto) sa piletinom. I, uopšte se nisam pokajala, bio je odličan.
Jeste da malo podseća na pilav sa piletinom, ali ipak, rizoto je rizoto. Jedno je od onih jela koja zahtevaju svu vašu pažnju. Dok se kuva rizoto, nema udaljavanja od šporeta i skretanja pogleda u stranu. Ili ga pravite tako, sa mnogo pažnje i ljubavi, ili nemojte uopšte jer, ništa gore od previše suvog ili ne daj Bože zagorelog rizota, kao i prekuvane, suve ili hladne paste.
Italijanska kuhinja je uglavnom takva. Traži dosta pažnje, ali i mnogo daje. A sam pogled na tanjir rizota budi sva čula i navlači osmeh na lice.
Zato, da skratim priču i da prionemo na kuvanje. Evo recepta:
Potreban materijal (za 2 osobe): 1 pileće grudi, 4 struka mladog luka, 1 šargarepa, 1 koren peršuna, 3 šoljice pirinča (one najmanje, za kafu), so, biber, 3 kašike ulja, 1/2 l pileće supe (može od kocke), malo svežeg peršunovog lista; za služenje: malo rendanog parmezana i salata po izboru.
Pileće grudi sam odvojila od kosti, pa iseckala na kockice. Mladi luk sam očistila, pa isekla na kružiće. Šargarepu i peršun očistila pa isekla na kockice.
Pirinač sam kratko isprala pod mlazom hladne vode, pa dobro ocedila. Italijani to ne rade, jer se tako ispere i deo skroba, ali ja više volim tako.
Kocku za pileću supu sam rastopila u pola litre ključale vode, pa stavila na toplu ringlu da mi bude pri ruci za dolivanje, i da ostane topla.
Uzela sam pliću a širu šerpu, pa stavila na ringlu da počne da se greje, a onda dodala ulja koliko da pokrije dno.
Kad se ulje zagrejalo, ubacila sam prvo seckani mladi luk, pa ga kratko propržila tek da malo promeni boju i zacakli se, a onda ubacila pirinač, pa propržila i njega.
Zatim sam dodala malo supe, pa ubacila i seckanu piletinu, šargarepu i koren peršuna, a onda smanjila temperaturu na srednju, pa kuvala uz često mešanje i dolivanje supe svaki put kad ostane bez tečnosti.
Bilo je potrebno 20-tak minuta da se sve lepo skuva i pirinač omekša. Da kažem još jednom, pirinač ne sme da se raspadne, treba da se oseti pod zubom (“al dente”), ali ne treba da bude ni previše tvrd. To ćete morati sami da ocenite koliko mu tačno treba, tako što ćete češće probati jelo.
Na kraju sam dodala još malo soli , bibera i seckanog peršunovog lista. Malo peršuna sam ostavila i za dekoraciju.
Kad je rizoto bio gotov, sklonila sam ga sa vatre, poklopila i ostavila da odstoji 10 minuta, a onda poslužila posutog sa još malo peršuna i rendanog parmezana, uz prolećnu zelenu salaticu.
Bio je zaista divan, i ukusan, i mirisan, i fine teksture. Ako rešite da probate, verujem da se nećete pokajati.
Prijatno! 🙂
#rizoto #risotto #piletina #pilećirizoto #pirinač #crvenkapinakujna
Mnogo dobro izgleda! Tanjiri su posebno lepi…
Hvala, mila moja 🙂 I ja obožavam ove tanjire, kupili smo ih za neku godišnjicu, koristimo ih svaki dan i još uvek se dobro drže 😉